«ВУЛИЧНИЙ АРТ В ІНТЕР’ЄРІ УКРАЇНСЬКИХ МІСТ:
МІСЬКА СКУЛЬПТУРА УКРАЇНИ»
Статистика свідчить – з кожним роком росте кількість українців, що віддають перевагу мандрівкам рідною країною. Адже кожне українське місто унікальне і неповторне, з власною історією і архітектурою.
Яскраві образи міста майбутнього
Міська скульптура – один з найдавніших видів мистецтва, раніше за якого виник хіба що наскельний живопис, який з ходом історії стрімко еволюціонував в найнепередбачуваніших напрямках, і до нашого часу не втратив своєї актуальності.
Сучасна міська скульптура – це територія неймовірних арт-практик, які тільки може уявити собі досвідчений художник. Мистецтво естетизує оточення і життя людини, підтримує в ньому відчуття належності до того, що ми називаємо світовою культурою.
Чи може сучасна міська скульптура, в контексті актуального мистецтва, допомогти вирішити цю проблему? Саме з цим питанням до молодих скульпторів, архітекторів, дизайнерів звернулися організатори Першого національного конкурсу сучасної міської скульптури “Образ майбутнього”, який проходив в Україні в 2009 році.
C“Урожай” (автори Сергій Джулай, Ігор Гома, Олександра Чічкан), Київ
У зв’язку з цим, у більшості потенційних його учасників відразу ж виникло питання – що таке сучасна міська скульптура (СМС) і якою вона може бути в Україні? Насправді все просто: обмежень в СМС – ні в розмірах, ні у використанні матеріалів, ні в сюжетах не має. Зате є певне правило. Скульптура, про яку йде мова, не існує автономно, вона – частина ландшафту, філігранно в нього вписана.
Саме тому, в німецькому Мюнстері, де проходить найзнаменитіший фестиваль СМС у місцевих жителів є розвага: дивитися, як довго туристи, що прийшли на місце експозиції, роздивляються все довкола, намагаючись зрозуміти – куди ж вона поділася, ця відмічена на їх карті скульптура? І насилу її інколи знаходять, так майстерно поєднується творіння художника з тим, що оточує його.
C“Втрачений час” (автор Олег Кручинін), Одеса
Зовсім інша ситуація з сучасною скульптурою в українських мегаполісах. Так, є велика кількість бюстів, постаментів, зустрічаються зображення літературних і казкових героїв. Але всі вони живуть самі по собі: якщо переставити такий пам’ятник на сто метрів в бік, нічого не зміниться. А спробуйте тепер “пересунути” з одного лондонського даху на інший яку-небудь з 31-ї чавунних статуй британського метра Ентоні Гормлі. Або, уявіть площу в Центрі Помпадур, що в Парижі, без співаючого фонтану Тенглі. Або, Чикаго без його символу – стотонної “Квасолі”. Це так само неможливо і безглуздо, як квіти без запаху і будинок без вікон.
C“Тіні забутих” (автор Максим Демченко), Харків
Та все ж, це не означає, що в Україні немає художників, здатних створювати гідну в усіх відношеннях міську скульптуру, яку можна з гордістю показувати друзям із-за кордону. Жанна Кадирова, Костянтин Скритуцький, Володимир Білоконь, Володимир Цісарик, Анатолій Федірко – ось неповний перелік художників нового покоління, які успішно практикують мистецтво в публічному просторі. Створена в 2010 році Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Центр субкультурних ініціатив «Урбан Х» об’єднує найактуальніші напрями вуличної культури з метою її розвитку і популяризації в Україні.
C “Контакт” (автор Юрій Римар), Львів
У Першому національному конкурсі сучасної міської скульптури “Образ майбутнього” взяли участь чотири українські мегаполіси – Київ, Львів, Харків і Одеса. Ось в них, їх площі, вулиці, вулички, проспекти, центральні або “спальні” райони і потрібно було “вписати” свої ідеї всім, кому небайдужий зовнішній вигляд країни. 40 проектів були визнані найкращими – 40 живих доказів того, що в Україні достатня кількість талановитих, думаючих і таких, що живуть майбутнім людей. Чотири найкращих проекти, наведені вище, були визнані переможцями. Спеціальні призи отри
C“Келих часу” Дмитро Ів, Міський фонтан-годинник
C “Комар” Олександра Кондакова,
C “Культурна еволюція” Віталій Сусло, Марина Молокопо
Пропонуємо Вашій увазі бібліографічний путівник «Вуличний арт в інтер’єрі українських міст». Це ІІ випуск із серії «Незвичайні пам’ятки. Міська скульптура», присвячений міській скульптурі України. В представленому виданні ми намагалися розказати про незвичайні пам’ятники та скульптури, що з’явилися на мапі України за останні роки*.
Арт – об’єкти розташовані за алфавітом (по назвах українських міст, де їх розміщено). Вдалої подорожі!
Над виданням працювали – М. Божко, Ю. Федоткіна(05.2011р.)
Залиште відгук