ПРО НАС
КОНТАКТЫ
FACEBOOK
КАРТА САЙТУ
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ

Віртуальний історичний екскурс. ч. 2 «Ярославни – Європейські королеви»

День Європи.  Рік Європи в Україні

Анна Ярославна – королева Франції

Українка, що стала королевою Франції і перевернула життя Європи XI століття. До французького двору вона привезла не лише багатий посаг, але й культуру, і навіть грамоту.

 

 

Анна Ярославна

(бл. 1032 — після 1075)

молодша  донька

Великого князя Київського 

Ярослава Мудрого

 

 

 

Вона прославила Київську Русь далеко за її межами. Але перш за все Анна була земною жінкою, яка любила, страждала, була здатна на сильні почуття та рішучі вчинки. Заміж її віддали зовсім юною. Анна була дуже красива і освічена. Вона знала декілька мов, розумілася на політиці і чудово гарцювала на коні. До красуні Анни сваталися найсильніші, найкращі і наймогутніші чоловіки світу. Найбільш наполегливим був король Франції Генріх I. Він двічі й отримував відмову князя, але згодом заслав сватів втретє, і нарешті почув заповітне «так».

Про майбутнього чоловіка Анна знала небагато. Вона їхала до Європи сповнена надії. Юна княжна мріяла про затишне місто та красеня короля, якого покохає з першого погляду, але реалії виявилися зовсім не схожими на дівочі мрії. Генріху І, коли він одружився на Анні, було вже 40 років. На той час, це був чоловік, який понад 20 років правив Францією.

Майбутньому чоловікові на весілля освічена княжна привезла найцінніший, на її думку, подарунок – книжки, інкрустовані коштовним камінням.
Проте, вони йому зовсім не сподобалися. Причина, через яку Генріх І не зрадів книгам, просто шокувала Анну. Король Франції не вмів читати і не знав грамоти. А під шлюбним контрактом замість підпису поставив хрестик.
Анна не могла отямитися від місцевих звичаїв. Порівняно з Києвом тодішній Париж був провінцією. Французи навіть при дворі не мали звички митися, їли руками, а читати вміли лише священики.

«У яку варварську країну ти мене

послав; тут житла похмурі, церкви

потворні і звичаї жахливі…

Ти казав, що французи – розумний народ,

а вони навіть письма не знають.

Показала книжку королю.

Він поморщився гидливо і каже:

«Я не священик, щоб стільки читати!

У нас в Європі жоден король читати не вміє»

Із листів до батька Ярослава Мудрого

У 1051 році Анна Ярославна одружилася з французьким монархом Генріхом І і стала королевою Франції.

 

Анна завойовувала прихильність кожного, з ким би не заговорила. А коли дружина подарувала Генріху трьох синів – а отже й спадкоємця престолу – визнати княжну з Київської Русі королевою Франції довелося навіть недоброзичливцям. З того часу в Європі королеву Анну знали як мудру й освічену правительку, а називали її Анною Київською.

 Вона привезла до Франції, як своє придане, Євангєліє , яке згодом отримало назву Реймське і на  якому потім присягали всі королі Франції. Вела листування з папою Римським, а підписувалася як Анна Регіна – королева Анна. Її підпис зберігся й до сьогодні.

Анні не було й 30-ти років, коли  у 1060 році від серцевого нападу помирає король Генріх, вона стає вдовою. До повноліття їхнього сина Філіпа Анна стала його опікуном і відразу перебрала на себе державні справи.
Вона піднімала синів, керувала країною, але у плани втрутилось кохання.

В Анну до безтями закохується ворог її покійного чоловіка, воїн і красень граф Рауль де Валуа. Стосунки Анни і Рауля де Валуа – це наче Ромео і Джульєтта, але не просто на рівні італійських сімей, а на рівні монарших домів Європи. Варто віддати належне – Анна була достатньо сміливою жінкою, вона  діяла досить нестандартно для тих часів. Адже після смерті чоловіка-короля королева мала піти в монастир, або залишитись біля сина. Однак вона йде за коханням. Це шедевр того часу. У злагоді й любові промайнуло 12 років, коли у 1074 році помирає Рауль. Анна повернулася до двору. 1075 роком датується останній автограф Анни Ярославни.

Донька київського князя дала французам 10 королів. Саме з її легкої руки почнеться справжній розвиток могутньої європейської держави. Анну Ярославну й досі шанують у Франції як рішучу, наполегливу і безкорисливу правительку, що змінила хід історії.

 

Французька гравюра

із зображенням королеви Франції

Анни Київської (дочка Київського князя Ярослава Мудрого)

у книзі французького історика

17-го століття Франсуа Мезере

«Історія Франції».

Анна Ярославна була

королевою Франції

в період 1051–1060 р.р.

 

 

 

«Київська княжна Анна Ярославна»

У червні 2005 році у

м. Санліс  встановили

пам’ятник королеві Анні,

який створили українські скульптори  

Валентин Зноба  у співавторстві

із Миколою Знобою.

 

Цей пам’ятник Україна

подарувала Франції.

 

 

 

Анна  Ярославна – наша історія, прикраса нашої історії.

Анна Ярославна – наша слава, пам’ять про нашу славу.

Анна Ярославна – наш ідеал, без ідеалів немає нації.

Анна Ярославна – наша легенда, з якою ми не хочемо розлучатися.

 

 Дорогі друзі! По закінченню карантину  запрошуємо вас до читальної зали ЦРБ  ім. Є. Плужника ( Прорізна, 15) 

переглянути книжкову виставку

«Ярославни – Європейські королеви»

До зустрічі! Будьте здорові!

                                                                                                    Матеріал підготувала Чеховська Т. А.

 

Залиште перший коментар

Залиште відгук

Ваш e-mail (не публікується).


*