У бібліотеці ім. М. Костомарова відбувся довгоочікуваний історичний екскурс «Роксолана: міфи та реалії».
Майже дві години гості мали змогу насолоджуватися захопливою історією життя Роксолани Хюррем та османського султана Сулеймана І.
Весь світ не перестає дивуватися, як могла проста дівчина-бранка досягти такого високого становища в могутній Османській державі. Постать Роксолани, дружини султана Сулеймана I й матері Селіма II, викликає інтерес не лише серед істориків, а також серед художників, літераторів, композиторів та кінематографістів. За 500 років її життя обросло багатьма легендами та вигадками, які Володимир Панченко майстерно розвіяв.
Уперше це ім’я зустрічається у щоденнику банкіра із Генуї у Стамбулі у 1542 році, коли він розповідав про надзвичайну подію: «Великий повелитель Сулейман одружився з імператрицею, полонянкою з Русі, іменованою Роксолана. Їхнє весілля супроводжувалося розкішними урочистостями…». Пізніше, посол Священної Римської імперії в Стамбулі, Ож’єГіслен де Бусбек, у своїх «Турецьких листах», написаних між 1555 і 1560 роками, згадав Роксолану як дружину султана. В цей час турки-османи називали прибульців із територій, які були заселені українцями з Польського Королівства, «Рутенією» або «Роксоланією».
Щодо справжнього імені, воно залишається невідомим. У гаремі її прозвали Хюррем, що у перському перекладі означає «весела», «радісна», «усміхнена». Однак в XIX столітті українські та польські письменники назвали її Настею та Олександрою Лісовською. Рік народження Роксолани також залишається невідомим. Є думки, що вона була на 11 років молодшою за султана Сулеймана.
Залиште відгук