ПРО НАС
КОНТАКТЫ
FACEBOOK
КАРТА САЙТУ
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ

ЄВРЕЇ УКРАЇНИ В ДРУГІЙ СВІТОВІЙ ВІЙНІ

Єврейське населення України є чи не найбільш постраждалим від наслідків Другої світової війни. З шести мільйонів жертв Голокосту в Європі понад чверть – 1,6 мільйони – складали євреї, що мешкали на території сучасної України.

Чи це все, що ми мусимо знати про участь українських євреїв у Другій світовій війні в 75-у річницю Перемоги над нацизмом?

Звісно, Катастрофа європейського єврейства – один із найстрашніших злочинів за всю світову історію. Так за переписом населення у 1939 році в Українській РСР мешкали близько 1,55 млн. євреїв. Після приєднання західноукраїнських земель, де щільність єврейського населення біла ще вищою, на початок війни з нацистами в Україні вже налічувалось понад 2,5 мільйонів «громадян єврейської національності», що складало більше половини від загальної кількості євреїв в СРСР. Нескладні підрахунки: Україна втратила в Голокості лише за офіційною статистикою близько 65% євреїв! Та чи це всі втрати, чи можна обмежуватись лише такою статистикою по відношенню до українських євреїв, чи були євреї тільки жертвами?

Відомо, що в лавах червоної (радянської) армії проти нацистів билося близько 500 тисяч євреїв – більше 10% всього єврейського населення СРСР. Гадаємо, можна припустити таке співвідношення і до єврейського населення України. Більше 33% з 500 тисяч складали офіцери, особливо у медичних та інженерних частинах. Чому такий великий відсоток? Мабуть тому, що до 11% осіб з вищою освітою (з яких переважно і формувався офіцерський склад) на початок війни в СРСР і, відповідно, в Україні складали євреї. З 800 тисяч жінок в лавах армії – 20 тисяч єврейок. Ще близько 40 тисяч євреїв воювало у підпіллі на окупованих територіях – переважно євреї України, Білорусі, країн Прибалтики. Але кількість може нічого не сказати про героїзм. А ось інші цифри… При загальних бойових втратах у 25%, втрати воїнів-євреїв складали до 40%! Кількість нагороджених євреїв, що отримали нагороди за участь у війні з німецькими загарбниками на квітень 1945 року склала 124 тисячі (а скільки ще після війни) – четверте місце після росіян, українців в білорусів. А за кількістю Героїв Радянського Союзу взагалі трете – 157 осіб, 72 з яких походили з України. При цьому добре відомо, що вище командування мало не надто велике бажання нагороджувати євреїв, нагороди часто «понижували в класі» чи взагалі не затверджували. А іноді траплялися і взагалі цікаві речі: так киянин, мостобудівник, військовий інженер, полковник (згодом генерал-майор) Ісаак Баренбойм був відзначений … званням Героя Соціалістичної Праці «за особливі заслуги в забезпеченні перевезень для фронту і народного господарства та видатні досягнення у відбудові залізничного господарства у важких умовах воєнного часу», хоча зі своїм загоном відновлював мости і переправи під масованими нальотами ворожої авіації  (щоправда і бойових нагород у нього було вдосталь). А когось і просто «забували» – так подвиги киянки-підпільниці Тетяни Маркус отримали визнання лише за часів незалежності України – їй було посмертно присвоєне звання Героя України… І знову, можна сміливо брати співвідношення загальної кількості євреїв України до всього єврейського населення СРСР, щоб зрозуміти їх внесок у перемогу над нацизмом.

За відомим висловом Іллі Ільфа і Євгенія Петрова «статистика знає все». Чи так це? З територій СРСР, які пізніше були окуповані фашистською Німеччиною, біло евакуйовано близько 1,4 мільйони євреїв. Переважну частину складали особи похилого віку, жінки, діти, а також співробітники евакуйованих підприємств: військових, важкої металургії, інших критичних промислових галузей виробництва. Скільки з України, може десь знайдеться така статистика? Можемо лише констатувати, що за переписом 1959 року в України залишилось 850 тисяч євреїв…

А чи можна визначити внесок у Перемогу усіх жінок і дітей, що працювали на заводах і сільхозпідприємствах в евакуації в глибокому тилу? Чи можна визначити внесок євреїв-інженерів і робітників, що працювали на евакуйованих заводах, створюючи «зброю перемоги»?

В фонді бібліотеці ім. Ошера Шварцмана зберігається велика кількість книжок, присвячених як трагедії Голокосту так і боротьбі євреїв проти фашизму у роки Другої світової війни. Це видання провідних наукових і дослідницьких установ України і Європи, єврейських організацій, спогади і дослідження відомих та шанованих у сьому світі. Також до послуг усіх бажаючих багатий фонд єврейської періодики, що також містить велику кількість статей на ці теми.

            Відкрийте для себе нові сторінки Героїзму і Катастрофи Українського і світового єврейства завітавши до бібліотеки ім. Ошера Шварцмана. Звісно, після закінчення карантину.

Залиште перший коментар

Залиште відгук

Ваш e-mail (не публікується).


*