ПРО НАС
КОНТАКТЫ
FACEBOOK
КАРТА САЙТУ
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ

Віртуальний перегляд літератури «Перегортає пам’ять сторінки»

75-та річниця завершення  Другої  світової війни

Ніхто не забутий.

На полі ніхто не згорів:

Солдатські портрети

На вишитих крилах пливуть…

І доки є пам’ять в людей,

І живуть матері,

Допоти й сини, що спіткнулись об кулі,

 Живі!                          

                                                                                                                                                                                                                                                                            Борис Олійник

Сьогодні читацькій аудиторії представлена величезна кількість книг, тематика яких присвячена Другій світовій війні. Про фронт і підпілля, смерть і виживання, жорстокість і людяність. Про Голокост, концтабори, остарбайтерів… Про різні грані війни у різних країнах. Спогади,  які ми вже не почуємо із живих розповідей очевидців.

До вашої уваги, шановні читачі, кращі  книги про Другу світову війну із фондів ЦРБ ім. Є. Плужника, які вишли  друком  в останнє десятиліття і,  які пропонують замислитися та поглянути на історичні події тих часів під різними кутами зору, скласти свою власну думку, по-новому відчути трагедію війни.

Війна і міф. Невідома Друга світова, 1939-1945 / за  ред. О. Зінченка, В. В’ятровича, М. Майорова; Український інститут національної пам’яті. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2016. – 271 с.

Співробітники Українського інституту національної пам`яті досліджують документи тієї доби. Дізнайтеся правду, яку приховували від нас!
Чи правда, що пакт Молотова — Ріббентропа був вимушеним кроком для СРСР? Чи завжди Радянський Союз був непримиренним противником нацистів? Чи правда, що українські націоналісти масово винищували євреїв під час війни, особливо у Львові та Бабиному Яру? Сталін узгоджував військові дії з Гітлером? Бандера був агентом спецслужб нацистів? Кримські татари масово дезертирували на початку війни?
На ці теми ще 30 років тому боялися говорити навіть із рідними!
Це видання відповість на багато питань, які стосуються Другої Світової війни. Автор книг розвінчує всі міфи про цю страшну війну. Ви дізнаєтесь багато нового та маловідомого.

Винничук,  Ю. П. Танго смерті : роман / Юрій Винничук. – Харків: Фоліо, 2012. – 379 с.

Одна сюжетна лінія роману – це історія чотирьох повстанських родин: української, німецької, польської і єврейської у Львові 30-х років, раю дитинства, який ми впізнаємо з розповіді маленького хлопчика Ореста Барбарики і його друзів: поляка Яся, німця Вольфа і єврея Йося. Це діти героїв, вбитих червоноармійцями повстанців Української Народної Республіки, матері яких познайомилися на Янівському цвинтарі, де поховані їхні чоловіки.

Друга сюжетна лінія оповідає про 1980-ті роки і пізніше, це історія про дослідника таємничого мертвого арканумського письма – професора Яроша. Він занурюється у дослідження невідомої культури, яка, до слова, існує тільки у романі Винничука, і з’ясовує, що племена мали традицію виконувати перед смертю людини танець, арканумською мовою звучить – «dan-go mrah»( танго смерті). Пізніше доля зводить науковця з єдиним уцілілим з четвірки хлопців – Йосипом Мількером, одним із авторів «танга смерті», що його виконували в сумнозвісному Янівському концтаборі. Так і змикається 70- річне коло історії від довоєнних часів до сучасності. Образ фатального танцю часто з’являється у романі у різних уособленнях. Можна казати й про те, що сам роман написаний як імпульсивне танго.  Книга рекомендована для прочитання як, шанувальникам легендарного Львова, так і тим, хто бажає дізнатися більше про часи Другої світової війни на Західній Україні.

Малаков, Д.В. Долі киян (1941-1943) / Дмитро Малаков. – Харків: Фоліо, 2017. – 285 с. : іл.

Книжка краєзнавця і дослідника Дмитра Малакова розповідає про долі киян у роки нацистської окупації Києва, а також після визволення столиці України, рідного міста автора. Особливу увагу приділено подіям, що замовчувалися або навіть перекручувалися радянською владою, зокрема жахливій пожежі Хрещатика у 1941 році або загибелі простих киян під час бомбардування Київського залізничного вузла у 1943-му авіацією Червоної армії. Чималий інтерес для наших сучасників становить розповідь про мистецьке життя Києва у 1941-1943 рр., про киян, яким довелося випити гірку чашу поневірянь на чужині – стати остарбайтерами. У своїх розвідках автор спирається як на архівні, так і на сімейні документи; наукові публікації та спогади учасників тодішніх подій.

 

Друга світова. Непридумані історії : (не) наша, жива, інша / уклад.  і передм.  Вахтанга Кіпіані. – Харків : Віват, 2018. – 303 с.

Війна розділила родини, позбавила ж життів, скалічила долі… Знати і пам’ятати важливо в будь-який час. Навіть через багато десятиліть з’являються нові деталі, спогади і свідчення.  Війна (не) наша — не тільки за Батьківщину, а й за інтереси кількох тоталітарних держав.  Війна наша — навіть через вісімдесят років.  Війна жива — ми пам’ятаємо.  Війна інша — різна для всіх, бо кожен бачить і розуміє по-своєму. Книжка складається з реальних сімейних історій, переказаних зі слів батьків, бабусь і дідусів. Автори статей, зібраних завдяки науково-популярному виданню «Історична правда», розповідають про найстрашнішу війну ХХ століття, про долі тих людей, чиї життя назавжди розділилися на до і після. Зокрема, ви дізнаєтесь про:  українців, які воювали в різних арміях;  життя депортованих;  долі вивезених на примусові роботи;  чоловіків і жінок, що назавжди лишилися молодими. Одна війна — різні долі.

 

Зузак, М. Крадійка книжок : роман / Маркус Зузак; пер. з англ. Н. Гоїн. – Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2017. – 414 с.

Вражаюча історія, яку розповідає… Смерть! (чоловічого роду).  До влади в Німеччині прийшли фашисти. Вперше Смерть побачив маленьку Лізель, коли прийшов забрати душу її братика. Він став свідком того, як дівчинка вкрала першу книжку, і зацікавився її долею. Він приходив до її будинку, де, ризикуючи життям, родина переховувала єврея. Він слухав, як Лізель читала книжки під час бомбардувань. Смерть завжди був поруч. Під час останньої зустрічі він розкриє крадійці книжок свою найбільшу таємницю…
Роман Маркуса Зузака “Крадійка книжок” – це також  книга про слова. Про слова, які не тільки вимовляють, а з яких складають життя.

 

Кокотюха, А. А. Червоний : роман / Андрій Кокотюха. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2018. – 317 с.

“Червоний” побудований більше як роман з історичним корінням, навіть його структура про це говорить. Роман складається з трьох частин – зошитів, які наче щоденники з вкрапленням історичної хроніки. Головний герой не зображується як особа, овіяна епосом та містикою. Ні, це реальна людина, яка виживає в реальних умовах, має свої мрії та цілі. Однак більшу зацікавленість викликають не окремі персонажі, а їх колективні дії за певних умов. Часи смути, коли війна та погроми прокотилися державою породжують багато проблем. Національно-визвольні рухи відійшли від прямих протистоянь з радянською армією та режимом та перейшли у підпілля. Ворог також став діяти інакше, що перетворило відкриту та партизанську війну у протистояння розвідки та контррозвідки. Це війна, яку на перший погляд не видно, однак вона йде кожен день і кожну годину. Вирахувати та знищити свого ворога, знайти підставну особу та інші моменти стали ключовими. Саме ці тонкощі, які були винайдені радянським режимом… досі є актуальними. Якщо придивитися, то можна побачити багато спільного. Іронія долі, наче пройшло сто років, а завдання та методи лишилися такими самими. Іншими словами, цей роман дасть багато приводів зупинитися та задуматися.

Франкл, В. Людина в пошуках справжнього сенсу. Психолог у концтаборі / Віктор Франкл;  пер. з англ. О. Замойської. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2019. – 160 с.

Три роки ув’язнення в концентраційних таборах Дахау і Освенцимі, голод, приниження, нелюдська жорстокість та страждання — не кожен зміг вижити в таких умовах, а написати про свій досвід життєстверджуючий твір наважився лише Віктор Франкл, австрійський психолог і філософ, засновник логотерапії. «Людина у пошуках справжнього сенсу. Психолог у концтаборі» розійшлась накладом в 10 мільйонів екземплярів і переведена на 24 мови світу. Книга складається з двох частин: власне ув’язнення, опис життя в концтаборі та роз’яснення, спостереження та виведення нового психіатричного методу — логотерапії і введення поняття проактивності. Згідно його теорій між подіями, які випали на долю людини, і її ставлення до них лежить свободна воля. Інакше кажучи, ми самі вибираємо, як відноситись до свого життя і оточуючого світу. Сучасна психіатрія й досі спирається на тези, виведені Франклом, і визнає величезний внесок в пошук сенсу і мотивацію людського існування.

Черчілль, В. Спогади про Другу світову війну : скорочений варіант шістьох томів «Другої світової війни» з епілогом автора про повоєнні роки, написані для цієї книжки. В 2-х т. / Вінстон Черчілль; пер. з англ. Петра Таращука. – Київ : Видавництво Жупанського, 2018.

Вінстон Черчилль – найвідоміша політична фігура двадцятого століття. Прем’єр-міністр Великобританії (двічі), неперевершений оратор, блискучий політик, талановитий письменник і літератор, людина, яка стала опорою і підтримкою для мільйонів мешканців Великобританії в часи найстрашнішої війни в історії людства. Мало хто знає, що Вінстон Черчилль отримав Нобелівську премію «за неперевершеність історичного й біографічного опису і блискуче ораторське мистецтво, за допомогою якого відстоювалися найвищі людські цінності». Після війни Вінстон випускає свою найвідомішу книгу “Спогади про Другу Світову війну” у двох томах. Цю книгу варто прочитати кожному, хто цікавиться історію, і хто як я захоплюється такою видатною фігурою, як Вінстон Черчилль.

  Книги, представлені в перегляді та іншу літературу про Другу світову війну, ви зможете отримати в Центральній районній бібліотеці ім. Є. Плужника за адресою вул. Прорізна, 15. Тел. (044) 278 07 87.

                                                                                                                                 Огляд  підготувала Чеховська Т. А.

 

Залиште перший коментар

Залиште відгук

Ваш e-mail (не публікується).


*