5 лютого 2024 року в Бібліотеці на Дегтярівській відбулася зустріч з видатною людиною – Василем Яковичем Чебаником,
автором понад 60 українських шрифтів проєкту «Рутенія» (зразки деяких були представлені у нас на заході), заслуженим діячем мистецтв України, член-кореспондентом Національної академії мистецтв України, професором кафедри графічного дизайну Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені М. Бойчука, лавреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка (проєкт «Графіка української мови») та презентація проєкту відродженої Національної абетки «Рутенія. Графіка української мови».
Мета проєкту – створення зримого образу української мови – української абетки на основі історично існуючої рутенської. Важливо повернутися до літер, що несуть код нашої нації, українську візуальну ідентичність і глибинний зміст, закладений нашими пращурами.
На зустрічі ми роздивлялись літери і слухали історії їх відтворення, де кожна рисочка має значення. Вийшов цікавий історичний екскурс в минуле нашої країни.
Перша публічна презентація абетки «Рутенія» відбулась 24 серпня 2004 р., до Дня Незалежності України, у столичній галереї «Лавра».
А за три роки до експозиції в «Лаврі», проєкт «Рутенія. Графіка української мови» побачив світ на головній книзі української нації – Конституції України, виготовленої вручну Василем Чебаником. Саме на цьому, церемоніальному примірнику Конституції України та оригіналі Пересопницького Євангелія, Президенти складають присягу на вірність українському народові.
Звісно, тема шрифтів української мови зацікавила наших читачів, друзів нашої бібліотеки, тому вся читальна зала була заповнена до останнього стільця. Були присутні навіть іноземні гості, що цікавляться цією темою.
Дякуємо за вашу активність, допитливість та цікаві питання В. Я Чебанику!
Дякуємо Автору та Angelika Korniyenko за дуже цікаву і важливу зустріч, за вашу боротьбу, наполегливість, силу і волю.
Візуальне зображення мови завжди співпадають з особливостями мовної мелодії і нам здається, що Рутенія дуже точно передає мелодійність, а також вишуканість українського бароко, широкі простори степів і ланів, багатство природи, фонетику і лексичне різнобарв’я української мови. Дивіться світлини і вирішуйте самі.
Серед учасників зустрічі виникло бажання ближче познайомитися з українською абеткою і прийняти участь в майстер-класі «Українські прописи для всієї родини», що проводить@Angelika Korniyenko.
Тож слідкуйте за нашими анонсами – цей майстер-клас пройде найближчим часом!
Залиште відгук