ПРО НАС
КОНТАКТЫ
FACEBOOK
КАРТА САЙТУ
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ

Правознавчий екскурс «Новий закон про житлово-комунальні послуги. Хто, за що і як буде платити?»

У бібліотеці ім. М. Костомарова відбувся правознавчий екскурс

«Новий закон про житлово-комунальні послуги. Хто, за що і як буде платити?».

В Україні набув чинності закон, який заповнює лакуни в нормативно-процедурній базі житлово-комунальної сфери. Відтепер кожен багатоквартирний будинок матиме управителя, укладання з надавачами комунальних послуг стане простішим, окрім того, вирішено питання комерційного обліку теплової енергії та води в багатоквартирних будинках, а також обслуговування внутрішньобудинкових мереж газу.
Президент Володимир Зеленський підписав закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг».
Якщо узагальнити, законом спрощуються процедури укладення договорів між споживачами і виконавцями послуг ЖКГ, оптимізується (тобто зменшується) кількість платежів у квитанціях, вирішуються питання управління багатоквартирними будинками, а також користування земельними ділянками, на яких розташовані багатоквартирні будинки.
Учасники зустрічі переглянули відео по обговоренню цього питання з керівницею офісу Мінрегіону, експерткою у сфері ЖК – Юлією Пінчук.
На сьогодні найвідомішою формою управління багатоквартирними будинками є об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ). Також співвласники багатоквартирних будинків можуть обирати для виконання відповідних функцій управителя. При цьому управитель може бути залучений і ОСББ.
Але в більшості будинків досі не прийнято жодних рішень щодо форми управління. Згідно з вказаним законом, при цьому управителя на конкурсній основі визначить виконавчий орган місцевої влади (за наявністю протоколу зборів співвласників з проханням призначити управителя).
Управитель багатоквартирного будинку – це фізична особа – підприємець або юридична особа – суб’єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку й прибудинкової території.
Насправді нині функції управителів найчастіше виконують ті самі радянські ЖЕКи, які зараз просто по-іншому називаються. Утім відтепер наявність управителя багатоквартирного будинку буде обов’язковою, адже законом введена норма про житлову послугу. Йдеться, зокрема, про утримання та прибирання внутрішньобудинкових приміщень і прибудинкової території, утримання ліфтів тощо. Загалом, це приблизно все те, що передбачалося і раніше, але більш унормовано.
Окрім того, на відміну від ЖЕКу, управителя, якщо його послуги не задовольняють співвласників багатоквартирного будинку, можна звільнити та найняти нового.
І, нарешті, положення щодо прибудинкових територій. Річ у тому, що ці території чітко не визначені, через що нерідко трапляються конфлікти – що кому належить. Чинний закон встановлює, що місцеві органи влади мають до кінця 2021 року сформувати всі прибудинкові земельні ділянки з визначенням їхніх меж, а також усіх будівель, що на них перебувають.
Також якщо прибудинкова територія не оформлена у власність або користування співвласників багатоквартирного будинку, прибирання на ній може бути включено до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку виключно за згодою споживачів. Правда, це положення набуде чинності лише з 2023 року, і, як кажуть причетні до розробки документа, воно стало результатом компромісу зацікавлених сторін.
За новим законом за несплату за користування житлово-комунальними послугами до боржників може застосовуватись відповідальність у формі: стягнення пені, припинення надання комунальних послуг, виселення з житла та звернення стягнення на нерухомість відповідно до норм законодавства; можна погасити борг частинами.

Про це та багато іншого дізнались учасники правознавчого екскурсу, які завітали до бібліотеки.

BIBLIO-NIVKI

 

1 Коментар Правознавчий екскурс «Новий закон про житлово-комунальні послуги. Хто, за що і як буде платити?»

  1. Статтею 5 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються інваліди Великої Вітчизняної війни та сім’ї воїнів (партизанів), які загинули чи пропали безвісти, і прирівняні до них у встановленому порядку особи; інваліди І та ІІ груп, законні представники дітей-інвалідів і недієздатних інвалідів тощо. В разі, якщо на особу, яка звертається до суду, розповсюджуються зазначені пільги по сплаті судового збору, докази на підтвердження цього мають бути приєднані до заяви, тобто заявник повинен надати завірену копію посвідчення інваліда І або ІІ групи тощо. В основній своїй масі житлово-будівельні кооперативи (ЖБК) є радянською «спадщиною» і створювалися ще в 80-х роках з метою будівництво житлового будинку та забезпечення членів кооперативу та їх сімей житлом в ньому.

Залиште відгук

Ваш e-mail (не публікується).


*