Інвалідність, хвороби, гендерні відмінності, які не вписуються в загальноприйнятий стандарт «норми», – це те, що століттями ховалося з-поза очей, про що не говорили у порядних товариствах і мало писали у книжках. На щастя, часи змінилися: люди з інвалідністю мають такі ж права (а в розвинених суспільствах – і можливості), як люди без неї, світ стає привітнішим до всіх, хто відрізняється від маси за ґендерною приналежністю. Інклюзивність проникає і в літературу, де головними героями стають хлопці і дівчата, чоловіки й жінки, якими діагнози й хвороби, вибір статі чи орієнтація не заважають жити повноцінним життям.
На нашій тематичній полиці під назвою «Terra інклюзії – простір любові» ми зібрали книжки для підлітків та дорослих.
І сьогодні, в Міжнародний день людей з інвалідністю ми хочемо зробити невеличкий огляд цих особливих книжок про особливих дітей.
📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚
📖 Надія Степула, «Петрик і фонтани».
У Петрика і Матильди є багато спільного, але є й відмінності: у хлопчика аутизм, тому він по-іншому сприймає навколишній світ, повільніше розмовляє та по-іншому проявляє емоції. Познайомившись із ним, Матильда розуміє: «Ми можемо бавитися разом, не так, як я звикла, але так само весело!» Книжка також містить навчальну сторінку: прості й зрозумілі пояснення, що таке аутизм, чому люди з аутизмом поводяться інакше, як дружити з аутичними хлопчиками та дівчатками.
«Книга починає діалог між батьками та дітьми щодо інклюзивності, толерантності та нейрорізноманіття. Автор переконує: аутизм — це не страшно, не заразно, тим більше – не небезпечно, і не потрібно нікому співчувати», – із відгуків читачів.
Вік – від 3 до 8 років.
📖 Лариса Ніцой, «Дві бабуськи в незвичайній школі, або Скарб у візку».
Пригодницька повість для підлітків (середній шкільний вік): пошуки загубленого скарбу у старій школі, таємниці, викрадені вчителі, злочинці й реальна небезпека. Герой у візку, Олежка, – дуже розумний, саме він дізнався про скарб й відтак розгадав більшість таємниць старої школи. Чому це зміг? Бо йому нічого робити, крім як читати (так одного разу каже сам Олежка).
З одного боку, людина у візку тут викликає повагу завдяки розуму, набутому з книжок, і сміливості, на яку не всі здорові зважаться. З іншого боку, життя у візку зображено легко й невимушено: ніяких проблем із ліфтами й пандусами, пересуванням – натиснув кнопку на суперсучасному візку й поїхав. Ніяких складнощів із ровесниками, навпаки: всі Олежку люблять і поважають, чекають у гості. Проте світ у візку, на жаль, не такий веселковий, і читачі можуть бути введені в оману. Так само відводять від головної лінії абсолютно гротескні персонажі двох бабусь. Одна з них тільки й думає про те, як усіх нагодувати, друга весь час тільки те й робить, що тренується. Такі ж неправдоподібні образи найкращих друзів Олежки – Васі (дівчинка) і Люби (хлопчик). Звісно, на тлі карикатурно тупуватих персонажів легко виділятися розумом, проте чи потрібно це герою у візку?
Вік – від 9 до 12 років.
📖 Оксана Радушинська, «Метелики в крижаних панцирах».
Повість «Метелики в крижаних панцирах» розповідає про 15-річну Ярину, яка втратила в автомобільній аварії батьків і сама ледь вижила. Дівчина пересувається в інвалідному візку, але це не єдина її проблема. Є ровесники, з якими треба наново будувати стосунки, виходячи з нових реалій і нового місця проживання. Є родичі, які ненавидять Ярину. На противагу цьому всьому є казковий принц на білому коні, ладний пожертвувати заради дівчини стосунками з батьками, забезпеченим майбутнім і навіть найпершими дівчатами на районі. Оксана Радушинська дуже правдиво описала внутрішній світ і переживання неповносправного підлітка. Утім, сюжет у багатьох місцях провисає: починаючи від неправдоподібної зустрічі головних героїв і завершуючи надміру солодкавим гепі-ендом. Хоч історія Ярини-Попелюшки виглядає дуже красиво й хотілося б, щоб ця казка була реальністю, але читача не покидає наприкінці відчуття штучності.
Вік – підліткам.
📖 Дзвінка Матіяш, «Марта з вулиці святого Миколая».
Інклюзивність не є основною темою книжки Дзвінки Матіяш, проте героїня у візку настільки харизматична, що не думати про її особливі потреби вкрай важко. У 13-річної Марти є старша подруга – Поліна. Жінка пересувається у візку й живе не на першому поверсі. Щоб вийти на вулицю, тобто виїхати, їй потрібна допомога. Проте у себе вдома Поліна практично не обмежена в русі, вона ганяє на візку так, як не всі зі здоровими ногами. Дзвінка Матіяш у книзі «Марта з вулиці святого Миколая» описує правдиве життя людей у візку, прикрашаючи його хіба там, де Поліні не зраджує оптимізм. Персонаж її книжки – приклад того, як не вішати носа навіть тоді, коли, здається, є всі для цього підстави.
Вік –підліткам, від 9 до 12 років.
📖 Андрій Бачинський, «140 децибелів тиші».
Зачин повісті характерний для масліту з його повсякчасним балансуванням між гострою соціалкою і сльозоточивою мелодрамою: талановитий хлопчик, який мріє стати музикантом, сім’я потрапляє в автомобільну аварію, виживає Сергій, та й той втрачає слух. Головний герой “140 децибелів тиші” потрапляє в інтернат, де в нього з’являється близький друг – Яринка. Дівчинку заради пенсії з інвалідності забирає звільнений із в’язниці батько, Сергій хоче врятувати подругу й потрапляє на вулицю, де мусить протистояти банді місцевих кишенькових злодіїв. Внутрішній світ львівського соціального дна зображено без прикрас, не залишається ілюзій і щодо майбутнього глухонімих підлітків, членів банди Саньки Глухаря. Мало кому пощастить так, як Сергієві, в якого є талант до музики. Усі Сергієві нещастя – результат дії злого фатуму й наслідок його глухоти й німоти. Бачинський, який є лауреатом “Дитячої книги BBC 2015”, показує, як непросто людям із особливими потребами досягти елементарного – порозуміння.
Вік – підліткам.
📖 Кім Слейтер, «Розумник».
У маленькому британському місті вбивають безхатченка, поліція не надто активно береться за це розслідування. Тому в гру вступає допитливий школяр, який мріє стати журналістом, шанувальник книг про Шерлока Холмса і серіалу «Злочин і порядок» Кіран Вудз. Схоже на початок дитячого детективного роману, якби не кілька але: у школі хлопця обзивають «недоумком» і всіляко з нього знущаються, адже він має особливості аутичного спектру, сім’я живе на межі бідності, вітчим постійно знущається з мами і діймає його, а єдина людина, яка насправді піклується про Кірана, бабуся, взагалі десь зникає. Численні перепони, втім, не здатні зупинити цього щирого, безпосереднього і кмітливого юнака, який прагне правди і справедливості. Адже в нього в серці живе любов, здатна подолати найбільші страхи.
«Розумник» – це книжка, від якої «тріскається серце»: захоплива і зворушлива, складна (адже в ній йдеться про соціальні проблеми на кшталт булінгу, наркоманії, бідності й насильства в сім’ї) і водночас дуже мотивуюча.
Вік – підліткам.
📖 «Terra інклюзія 2018».
Збірка «Terra інклюзія 2018» — унікальний інструмент суспільної комунікації, вакцина порозуміння та сприйняття.
Оповідання цієї збірки — абсолютно різні за літературним відтворенням, але вони об’єднані любов’ю, спрагою до життя, силою людського характеру та волі. Життєві обставини у всіх літературних героїв різні, але всі вони прагнуть жити гідним повноцінним життям. Сила людини попри обставини та можливості, незалежно від віку та статі.
Серед оповідань збірки читачі різного віку та літературних уподобань знайдуть собі «свій» твір. До збірки увійшли вісім оповідань переможців та фіналістів Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» у категорії спецвідзнаки «Інклюзивні оповідання «Terra інклюзія».
Вік – підліткам.
📖 Iван Андрусяк, «Третій сніг».
Якщо коротко, ця книжка про те, як не стати вовком у зграї хижаків. Адже коли живеш у лісі й мусиш щодня хвилюватися, щоб тебе чи найближчого друга бува не з’їли, залишатися добрим і пухнастим ох як нелегко. Тим паче коли ти їжак і по суті — хиже й колюче звірятко, хоч і незле. Втім, у «Третьому снігові» Іван Андрусяк не лише говорить із малими читачами про одвічні теми добра й зла, а й торкається не зовсім популярних в українській дитячій літературі сюжетів — фізичного й душевного каліцтва, мовної ідентичності, співіснування з Іншим, екології.
Вік – від 6 до 8 років.
📖 Деніел Кіз, «Квіти для Елджернона».
Чарлі Гордон — розумово відсталий, але у нього є друзі, робота, захоплення і непереборне бажання вчитися. Він погоджується взяти участь у небезпечному науковому експерименті, який може зробити його найрозумнішим…
Яку ціну маємо ми платити за свої бажання? Чи варті вони того?
Пронизлива історія, яка нікого не залишить байдужим! Мабуть, один з найлюдяніших творів у світовій літературі.
Вік – підліткам.
📖 Том Флетчер, «Різдвозавр».
Це книга про маленького хлопчика Вільяма та його незвичайне бажання. Хоча і сам хлопчик незвичайний, адже їздить в інвалідному візку. Вільям ніколи не відчував себе інакшим. Він просто жив і сприймав життя таким, як воно є. Та все змінилося з появою в його житті сусідської дівчинки на ім’я Бренда. Відтоді життя Вільяма стало нестерпним. Її знущання та приниження викликали в його душі почуття, якого Вільям до цього не відчував – безпомічність. Ця історія навчить дітей співчувати та краще розуміти почуття дітей з особливими потребами. Вона навчить і багатьох дорослих бути більш толерантними та проявляти доброту замість жалю. Дуже корисно обговорити з малечею поведінку Бренди та почуття Вільяма, який дуже страждав від вчинків цього жахливого дівчиська. Та якби кепсько не було – потрібно вірити. «Віра, Вільяме, робить неможливе можливим. Нездійсненне – здійсненним. У що б ти не вірив, Вільяме, ти завжди це знайдеш!» – сказав містер Трандл своєму сину. Після цих слів, в переддень Різдва, Вільям написав свого найчеснішого та найкоротшого листа Санті. Саме з цього моменту і розпочинаються Різдвяні пригоди маленького хлопчика…
Вік – від 6 до 12 років.
Сподіваємося, що матеріал був для Вас корисними.
Більш детально ознайомитися із запропонованими книжками Ви можете у нашій бібліотеці. Чекаємо на Вас!
Залиште відгук