9 вересня 2023 року минає 254 роки з дня народження Івана Петровича Котляревського.
Тож, з нагоди дати читачі бібліотеки ім. І. Котляревського вирушили в літературну мандрівку
«Його ім’ям названо нашу бібліотеку».
Читачі зацікавилися, яку ж маловідому інформацію про Котляревського можуть надати бібліотекарі? А розповіли ми ось про що:
✅ Увічнення пам’яті письменника на мапі Києва: окрім того, що наша бібліотека від дня свого заснування, а саме з 1951 року носить ім’я Івана Петровича Котляревського і його ім’ям названо вулицю Котляревського в Жулянах, тепер ми маємо ще й цілий бульвар Котляревського в Дніпровському районі! (перейменовано колишній бульвар Праці в 2022 році);
✅Сквер Котляревського офіційно зветься парком, але кияни називають його саме сквером через компактність (біля півтора гектара площа) та дуже затишний охайний вигляд. Саме тут встановлений пам’ятник Котляревському, який через ризик обстрілів зараз облаштований захисною спорудою, і саме тут щороку 9 вересня відбуваються голосні читання «Енеїди» за участю громадськості та бібліотекарів.
✅ 120 років тому, а саме 30 серпня, 1903-го у Полтаві урочисто відкрили пам’ятник Іванові Котляревському. Що цікавого, пам’ятник оздоблений вінком з дубового листя. Якось нам довелося порахувати, назва якого дерева згадується в тексті «Енеїди» найчастіше. Так ось, саме дуб згаданий понад сто разів. Збіг це чи закономірність?
✅ Книжкова виставка «Так Котляревський у щасливий час вкраїнським словом розпочав співати» (І. Франко) розгорнута в читальній залі, містить окрім книг, журнальних, газетних публікацій про Котляревського, деякі друковані видання, що є направду раритетними. Зокрема, набір листівок-ілюстрацій до «Енеїди» з автографом найвідомішого її ілюстратора Анатолія Базилевича.
✅ Ми можемо здивувати різноманіттям «Енеїд» – в своєму фонді маємо понад 20 видань! В одній з них автограф художниці Оксани Тернавської.
✅ Не стомлюємося популяризувати «Енеїду» як енциклопедію українського народознавства. Тому щоразу з вдячністю за цікаву дослідницьку працю презентуємо видання полтавчанина Віталія закладного «Смачного від Енея» та смачно цитуємо кілька рецептів українських страв чи напоїв, згаданих Іваном Петровичем в «Енеїді» (цього разу була доросла аудиторія, тож дозволили собі почитати про кизилівку або ж деренівку).
Наш захід сьогодні був поєднаний з засіданням клубу інтелектуального кіно, тож і кіно ми обрали про Івана Петровича. А саме документальний фільм «Історична правда в деталях: Народний Котляревський», де відомий історик Вахтанг Кіпіані разом з мистецтвознавицею Діаною Клочко шукали відповіді та розвінчували міфи стосовно Котляревського.
Всім дякуємо за участь та зацікавленість такою важливою персоною для українства і України – Іваном Петровичем Котляревським.
До зустрічей!
Залиште відгук