MENU
ПРО НАС
КОНТАКТИ
FACEBOOK
КАРТА САЙТУ
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ

Колишній особняк барона Рудольфа фон Штейнгеля

Прогулюючись старими київськими вулицями середмістя, можна зустріти незвичайну архітектурну споруду – Замок барона Штейнгеля, який ще в 19-му столітті вважали справжньою перлиною архітектури.
Але такий вигляд замок отримав тільки у 1877 році. Відомо, що раніше він належав сім’ї Сетгофер. А в 1872 році її продали княгині Софії Кудашевій, у власності якої будинок перебував до 1877 року, коли барон Рудольф Штейнгель викупив двоповерхову садибу-кам’яницю за адресою вулиця Бульварно-Кудрявська, 27. Це була типова кам’яна садиба. Для отримання дозволу на додаткове будівництво брати Рудольф і Максим Штейнгелі звернулися в Київську управу, а згодом Рудольф замовив проект перебудови відомому в Києві  архітектору Володимиру Ніколаєву, але на жаль він не завершив будівництво. Згодом для цього запрошувався академік архітектури Віктор Січугов. Січугов зробив перебудову за тим самим проектом, але вніс свої корективи. З того часу, особняк набув псевдоготичного вигляду з внутрішніми інтер’єрами в стилі неоренесансу. Поруч розбили парк в англійському стилі.
У 1901 році сім’я Штейнгеля вирішила продати особняк. А покупцем став Михайло Лапінський, лікар і приват-доцент Київського університету св. Володимирамайбутня зірка неромедицини. Він відкрив в особняку фізіотерапевтичний санаторій, в якому практикував метод гідравлічного масажу. Санаторій був розрахований на 75 пацієнтів та користувався популярністю серед містян. Бульварно-Кудрявський санаторій лікаря Лапінського діяв до 1919 року.

Потім прийшла радянська влада, і колишній замок Штейнгеля опинився в державній власності. Спочатку з 1920-х років тут розміщувалися різні медичні установи: ортопедичний інститут, потім госпіталі і санаторії, а згодом знову науково-дослідний ортопедичний інститут.

У 1976-1981 роках стару частину садиби вирішили знести. На протести киян, оскільки мова йшла про архітектурну пам’ятнику, очільники міста не звернули увагу і замок зруйнували. На його місці відбудували новий медичний корпус, який існує до цього часу. Ландшафтний парк садиби медичним працівникам довелось розібрати власними руками. Наразі лишилася цегляна будівля з підвалом та вежами. Однак, у 1980-ті роки прибудову Штейнгелей, що була частково збережена, почали реставрувати. Автором архитектурного проєкту реставрації стала архітектор Валентина Корнєєва. До лікувального корпусу було вмонтовано збережену частину старовинного особняка. В обробці його фасадів використано елементи англійської готики: характерні абриси віконних та дверних прорізів, фіали, зубчасте завершення стін, готичний рисунок кам’яного балконного огородження, маскарон у вигляді лев’ячої голови, консоль для скульптури.
Дотепер за адресою вулиця Бульварно-Кудрявська, 27 розміщений Інститут травматології та ортопедії НАМН України. Але садибу у вигляді прилаштування й готичний флігель XIX століття, хоча й дуже занедбаному стані, можна побачити і сьогодні.

Впорядкувала: Кузьмінова Т. (20.03.2025 р.)

Досліджуємо розквіт та занепад садиби Рудольфа фон Штейнгеля разом з газетою «Вечірній Київ».

Залиште перший коментар

Залиште відгук

Ваш e-mail (не публікується).


*