ПРО НАС
КОНТАКТЫ
FACEBOOK
КАРТА САЙТУ
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ

Історичний екскурс «Трагічна доля княжни Євпраксії Мстиславівни – першої жінки, яка написала медичний трактат» в бібліотеці ім. М. Костомарова

Читачі бібліотеки ім. М. Костомарова відкрили для себе вражаючу долю княжни Євпраксії Мстиславівни,

яка була фармацевтом та науковцем свого часу.

Історія Євпраксії Мстиславівни– це не тільки розповідь про жінку, яка перетнула бар’єри гендерних стереотипів в галузі медицини, але й глибока трагедія, яка стосується багатьох аспектів її життя.
Євпраксія Мстиславівна (1108-1172) – давньоруська князівна з династії Галицько-Волинських Рюриковичів-Мономахів, імператриця Візантії. Народилася 1108 р. як донька великого князя київського Мстислава Володимировича та шведської принцеси Христини, внучка Володимира Мономаха. Вона була першою жінкою-лікарком, фармацевтом і науковицею. Здобула всебічну освіту, виховуючись при княжому дворі.
У ранньому віці вона вивчала народну медицину, збирала цілющі трави, готувала настої та лікувала ними хворих. Княжна була доброю і чуйною. З однаковим старанням та успіхом Євпраксія Мстиславівна лікувала і знатних людей, і простих селян з навколишніх сіл, і хворих з усього Києва. За це народ полюбив Мстиславну і прозвав її почесним іменем Добродією.
Завдяки своїй власній медичній практиці та дослідженням інших медичних фахівців того періоду, Євпраксія написала науковий трактат «Алімма» (Мазі) у 30-х роках ХІІ століття. Цей трактат був написаний грецькою мовою і отримав велику популярність в середньовіччі. Це була перша відома авторська медична праця, створена жінкою із Київської Русі. На сьогоднішній день оригінал «Алімми» зберігається в бібліотеці Лоренцо Медичі у Флоренції.
Хоча назва наукового трактату «Мазі» може видаватися скромною, сам документ є справжньою медичною енциклопедією ХІІ століття. На жаль, текст трактату до нас дійшов не в повному обсязі, але він складається з 29 розділів та структурно поділяється на п’ять частин.
Перу нашої княжни належить перша значуща збірка про трави та їх використання у лікуванні. Ця праця стала першою відомою медичною роботою в Київській Русі.

BIBLIO-NIVKI

Залиште перший коментар

Залиште відгук

Ваш e-mail (не публікується).


*