ПРО НАС
КОНТАКТЫ
FACEBOOK
КАРТА САЙТУ
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ

ДЕНЬ РУШНИКА в бібліотеці ім. С. Васильченка для дітей

У бібліотеці ім. С. Васильченка для дітей 22 травня розгорнуто виставку «Український барвистий рушник свої крила у даль простягає».

Виставка буде відкрита до 31 травня. Запрошуємо всіх шанувальників вишивки!

Трішки з історії виникнення свята:
25-го травня кожного року у багатьох країнах світу шанувальниками творчості відомого британського письменника Дугласа Адамса відзначається День рушника (Towel Day). Протягом цілого дня вони носять всюди з собою рушник, не розлучаючись з ним ні на хвилину, таким чином віддаючи данину пам’яті своєму улюбленому письменникові.
Англійський письменник, драматург і сценарист Дуглас Адамс (Douglas Adams, 1952-2001) у гумористичному романі «Автостопом по галактиці» описав рушник як незамінну для автостопника річ, будь то подорожі по земних дорогах або міжгалактичних просторах. На думку письменника, саме звичайний рушник – один з найважливіших предметів в побуті туриста. Багато в чому його цінність визначається практичним застосуванням, варіантів якого найбільша безліч. Так, знову ж на думку автора, в рушник можна загорнутися, коли холодно; їм можна накритися, як ковдрою, ночуючи під зірками; на ньому зручно лежати на піщаних пляжах, насолоджуючись п’янким ароматами моря; їм можна розмахувати, подаючи сигнали лиха; обмотати їм голову, щоб не вдихати отруйні гази, або зав’язати очі, щоб не осліпнути побачивши космічних піратів або найяскравіші зірки. Також його зручно використовувати в якості плотика, а можна застосувати і як зброю в рукопашній сутичці, попередньо намочивши … Ну і, звичайно ж, рушник можна використовувати і за прямим його призначенням – в гігієнічних цілях – тобто витиратися ним.
Однак набагато важливіше психологічне значення рушника. З нез’ясовних причин, коли страг (НЕ автостопник) дізнається, що у автостопника є з собою рушник, то автоматично передбачає наявність зубної пасти, фляги, компаса, мотка мотузки, плаща, скафандра тощо. Більш того, страг з радістю позичить туристу будь-який з названих або неназваних предметів, „що загубилися“ в дорозі. В очах страга людина, яка об’їздила Галактику вздовж і впоперек, перенесла найтяжчі незгоди, з честю вийшла з відчайдушних ситуацій і зберегла при цьому свій рушник, безумовно, заслуговує найбільшої поваги».
Що ж значить рушник для українців?

Магічна сила українського рушника:
Рушник – ритуальний об’єкт. Рушник походить від слова рука, тому звичайний рушник – це шматок тканини, яким обтирають руки і обличчя. Але слово рушник вживається у двох значеннях: як звичайний рушник та як ритуальний предмет. Ритуальний рушник – дуже важливий, йому приписують надзвичайну магічну силу. Його, наприклад, використовують як оберіг на весіллі; з його допомогою проводять померлих до потойбічного світу; він також захищає оселю та сприяє добробуту і плодючості її мешканців.
Звідки з’явилася магічна сила рушника – невідомо. Можливо, від ритуальної сили прядіння, а відтак – тканини. Оскільки центральним символом української культури є людське тіло, сила рушника може бути пов’язана з силою тканини оберігати тіло. Це значення проявляється у піснях-прошанках менестрелів та в ритуалі, коли використовується крижма – спеціальна тканина, яку для хрестин готує хрещена мати. Можливо, сила рушника походить від священнодійства вишивання. Вишиті рушники – найкращі, бо в них найбільше сили. Звичайні, невишиті рушники дарують людям, які допомагають на весіллі чи похороні, але рушники, які вішають у хаті – завжди вишиті. Для ритуалів вишиті, або принаймні друковані, рушники є обов’язковими, вони є тим стандартом, на який орієнтуються люди, що можуть собі дозволити купити рушника.

А зараз запрошуємо до огляду!

Залиште перший коментар

Залиште відгук

Ваш e-mail (не публікується).


*