ПРО НАС
КОНТАКТЫ
FACEBOOK
КАРТА САЙТУ
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ

День пам*яті жертв політичних репресій /Бібліотека ім. А. Міцкевича/

День пам’яті жертв політичних репресій —  національний пам’ятний день в Україні, який відзначається щороку з метою вшанування пам’яті жертв політичних репресій, привернення уваги суспільства до трагічних подій в історії України, викликаних насильницьким впровадженням комуністичної ідеології, відродження національної пам’яті, утвердження нетерпимості добудь-яких проявів насильства проти людства.
1937-1938 рр. – роки «Великого терору» увійшли в історію України як черговий етап репресивно-каральної політики радянської доби. Це період масових політичних репресій, які широко застосовувались керівництвом СРСРдля ліквідації реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення з метою повного упокоренняшляхом винищення окремих соціальних і національних груп та утвердження авторитарного стилю керівництва.
Наслідками комуністичного терору в Україні стало знищення політичної, мистецької та наукової еліти, деформація суспільних зв’язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії й денаціоналізація. Зокрема у 1937-1938 рр. в Україні було засуджено 197 617 осіб, із них на смертну кару – 122 237 громадян.
Одним із найбільших місць масових поховань жертв сталінських репресій в Україні є «Биківнянські могили» під Києвом. Кількість похованих потягом 1937-1941 рр. на думку істориків, може становити від 20 до 100 тисяч осіб, закатованих під час допитів або ж розстріляних у позасудовому порядку органами НКВД у київських в’язницях.
У Биківнянських похованнях знайшли свій останній притулок представники всіх соціальних прошарків українського суспільства — від робітників і селян до інтелектуальної еліти (науковці, письменники, митці). Серед жертв, похованих на спецділянці НКВС у Биківні, є представники понад 30 національностей, а також іноземні громадяни.
У 1940 році таємна спец ділянка НКВС у Биківнянському лісі стала місцем поховання розстріляних польських офіцерів із «катинського списку».
Трагедія Биківні стоїть в одному ряді із такими злочинами як Аушвіц, Бухенвальд, Дахау, Бабин Яр та Катинський розстріл.
Інші місця масових поховань жертв «Великого терору» політичних репресій 1937–1938 років – Рутченкове поле (Донецьк), район Парку культури та відпочинку (Вінниця), П’ятихатки (Харків), Католицьке кладовище (Умань), Єврейський цвинтар (Черкаси), село Халявин (Чернігівщина), Другий християнський цвинтар (Одеса), 9-й км Запорізького шосе (Дніпро). У Західній Україні після 1939 року також з’явились місця масових поховань, зокрема урочище Дем’янів лаз (Івано-Франківськ), урочище Саліна (Львівська область), Тюрма на Лонцького (Львів).

 

Залиште перший коментар

Залиште відгук

Ваш e-mail (не публікується).


*