ПРО НАС
КОНТАКТЫ
FACEBOOK
КАРТА САЙТУ
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ

ЦЯ ЧАРІВНА КУПАЛЬСЬКА НІЧ

7 липня ми святкуємо найколоритніше та найцікавіше свято, яким закінчується літній сонячний цикл календарних дохристиянських свят – свято Купала а ще –  Різдво Івана Предтечі і Хрестителя Господнього. Важко навіть уявити, скільки сотень років воно існує.

За народним звичаєм, цього дня молодь зі співами й жартами прямує до води, розкладає вогнища й танцює навколо них.

Багато таємниць обіцяє розкрити ніч на Івана Купала.

Святкування, як правило, починалося ввечері, напередодні Купала. Наші пращури вірили, що в ніч Купала літо одружується з зимою. Тому молодь збиралась біля озера чи річки і робила опудала Купала — уособлення літа і Марени — зими. Пізніше ці опудала топили в річці. Таким чином їх шлюб благословляла вода. Наші предки в цей день вибирали собі пару та вірили, що спільне життя буде довгим та щасливим.

Також вірили, що цього дня вогонь має чарівну силу. Тому хлопці розкладали велике купальське во­гнище. Перестрибували через нього парами.

Так перевіряли силу кохання молодої пари. Якщо в стрибку хлопець і дівчина не розривали рук, то їхня любов справжня і вони завжди будуть разом.

Цікаво знати, що в ніч на Купала дерева переходять із місця на місце й шумом гілля розмовляють між собою. Щоб їх зрозуміти, потрібно знайти цвіт папороті. За легендою вона квітне лише раз на рік. І шукати квітку потрібно самому опівночі. Цвіт папороті також дає вміння бачити заховані скарби. Проте щастя він може принести тільки тій людині, яка його знайшла.

На Купала дівчата також ворожили. Кожна дівчина плела собі вінок, потім кидала його на воду. Як­що вінок пливе добре, дівчина скоро вийде заміж, якщо крутиться на місці — не вийде заміж взагалі. Коли ж вінок відпливе й пристане до якогось берега, звідти дівчині слід чекати милого.

Колорит і магію свята ви відчуєте, переглянувши відео фільм «Ніч на Івана Купала: народні гуляння в Україні». 👇

Більш детально про свято, його витоки і традиції ви зможете дізнатися з книги: Олекса Воропай. «Звичаї нашого народу. Літо.»👇  з розділу «Свято Івана Купала», який зможете прочитати онлайн 👇 чи взяти у нашій бібліотеці.

Страхітливі народні перекази про Купальську ніч використав у своєму оповіданні «Вечір напередодні Івана Купала»  видатний український  письменник Микола Гоголь. Це одне з оповідань, що входить до збірки «Вечори на хуторі біля Диканьки». Петрусь і Пидорка закохані одне в одного. Однак він – наймит, а вона – дочка заможного селянина, хазяїна Петра. Заради коханої Петро здатен на все, і навіть продати душу чорту. Містичні пригоди купальської ночі обертаються трагедією, коли доводиться пролити невинну кров, а золото, здобуте брудною справою, приносить лише нещастя. Глибинна ідея, динамізм і сюжетна напруженість характерні для твору «Вечір проти Івана Купала».

Залиште перший коментар

Залиште відгук

Ваш e-mail (не публікується).


*