7 вересня виповнюється 145 років від дня народження Олександра Олександровича МУРАШКА, живописця, який виробив власний неповторний стиль у поєднанні імпресіонізму, модерну та реалізму. Людини, з творчістю якої у європейців асоціювалося українське мистецтво на початку 20 століття, одного з фундаторів Української Академії мистецтв, для створення якої художник доклав чимало зусиль нарівні із Георгієм Нарбутом, Миколою Бойчуком, братами Кричевськими.
Київ був містом, яке Мурашко по-справжньому любив: «тут сонце, тут чудесна природа, тут власна культура…»
Народився в Києві, дитинство пройшло на Чернігівщині. 1887 вітчим отримав замовлення по облаштуванню Володимирського собору, відтак перевіз до Києва родину. 1914 оселяється на Татарці у власному будинку (Багговутівська, 25)
Із спогадів художника Миколи Бурачека:
«Мурашко любив красу, всяку радість, любив товариство, взагалі кохався в житті, вмів бути веселим. У мистецтві Мурашка завжди буяла радість життя, буяла кольорами, сонцем, тонкими нюансами. Йому не потрібні були «теми», «сюжети», – він надто був «живописцем», аби видумувати композиції, не хотів, краще не вмів говорити іншою мовою, як лише різнобарвною гамою своїх ліричних полотен». Краще про Олександра Олександровича Мурашка й не скажеш.
14 червня 1919-го Олександр Мурашко разом із дружиною увечері поверталися додому у свій будинок на Татарці. До них підійшла компанія з трьох солдатів і заявила, що він заарештований, що може дружині віддати все, що при ньому є цінного, і що його негайно повинні повести на суд. Відчувши зле, Мурашко попросив, щоб і дружина супроводжувала його, але її силоміць змусили йти додому. Наступного дня його тіло знайшли на сусідній вулиці. Тодішня преса написала, що «був пограбований і забитий бандитами». Але до чого тут «пограбований бандитами», якщо цінні речі у дружини, «вони (вбивці) залишили на ньому цінну шпильку, черевики і т. д» (із спогадів М.Мурашко, дружини художника)?
Навколо постаті Мурашка існувало чимало таємниць: нічого не відомо про народження, не розкрите його вбивство у Києві. Похований Олександр Мурашко в Києві на Лук’янівському цвинтарі.
7 вересня виповнюється 145 років від дня народження Олександра Олександровича МУРАШКА,живописця, який виробив власний неповторний стиль у поєднанні імпресіонізму, модерну та реалізму, людини, з творчістю якої у європейців асоціювалося українське мистецтво на початку 20 століття, одного з фундаторів Української Академії мистецтв, для створення якої художник доклав чимало зусиль нарівні із Георгієм Нарбутом, Миколою Бойчуком, братами Кричевськими.Київ був містом, яке Мурашко по-справжньому любив: «тут сонце, тут чудесна природа, тут власна культура…»Народився в Києві, дитинство пройшло на Чернігівщині. 1887 вітчим отримав замовлення по облаштуванню Володимирського собору, відтак перевіз до Києва родину. 1914 оселяється на Татарці у власному будинку (Багговутівська, 25)Із спогадів художника Миколи Бурачека:«Мурашко любив красу, всяку радість, любив товариство, взагалі кохався в житті, вмів бути веселим. У мистецтві Мурашка завжди буяла радість життя, буяла кольорами, сонцем, тонкими нюансами. Йому не потрібні були «теми», «сюжети», – він надто був «живописцем», аби видумувати композиції, не хотів, краще не вмів говорити іншою мовою, як лише різнобарвною гамою своїх ліричних полотен». Краще про Олександра Олександровича Мурашка й не скажеш.14 червня 1919-го Олександр Мурашко разом із дружиною увечері поверталися додому у свій будинок на Татарці. До них підійшла компанія з трьох солдатів і заявила, що він заарештований, що може дружині віддати все, що при ньому є цінного, і що його негайно повинні повести на суд. Відчувши зле, Мурашко попросив, щоб і дружина супроводжувала його, але її силоміць змусили йти додому. Наступного дня його тіло знайшли на сусідній вулиці. Тодішня преса написала, що «був пограбований і забитий бандитами». Але до чого тут «пограбований бандитами», якщо цінні речі у дружини, «вони (вбивці) залишили на ньому цінну шпильку, черевики і т. д» (із спогадів М.Мурашко, дружини художника)?Навколо постаті Мурашка існувало чимало таємниць: нічого не відомо про народження, не розкрите його вбивство у Києві.Похований Олександр Мурашко в Києві на Лук’янівському цвинтарі.Матеріали для виставки надані читачами Бібліотеки. За що їм велика подяка.Інформацію про Олександра Олександровича Мурашка ви можете знайти в фондах Бібліотеки ім.Т.Шевченка для дорослих та скориставшись зведеним «Електронним каталогом ЦБС Шевченківського району м.Києва»http://shevcbs.kiev.ua/elektronnyj-katalog/ , або«Електронним каталогом Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки» http://ecatalog.kiev.ua/F?RN=41184004(вик.інф-ю з інтернет-ресурсів та книж.фондів Бібліотеки)
Опубліковано Бібліотека ім. Т. Шевченка для дорослих мiсто Київ Понеділок, 7 вересня 2020 р.
Залиште відгук