Дорогі читачі!
Травень дарує нам прекрасні свята, присвячені материнству, сім’ї, дитинству: 14 травня – День матері, 15 травня – Міжнародний день сім’ї.
Вшанування цих свят поряд є не випадковим. Для українців сімейні цінності є святими, а родина – джерело підтримки, розуміння, наснаги.
Жінка – берегиня сім’ї, роду, нації.
Жінка в Україні завжди користувалася пошаною, авторитетом. Жінка мала рівні з чоловіком права, а в разі його смерті ставала спадкоємницею майна й опікункою дітей. За козацьких часів, коли чоловіки вирушали у похід, жінки управляли маєтками, і їхні підписи під паперами були так само легітимними, як їхніх чоловіків. У XV-XVIII століттях українські жінки були майже всі письменними.
Недарма в українському прислів’ї сказано, що жінка тримає три кути дому. Традиція святкування Дня матері в Україні започаткована у 1995 році, наслідуючи традиції США, Європи.
У 1929 р. День матері був започаткований в Західній Україні за підтримки «Союзу українок», «Просвіти», «Рідної школи», «Пласту», інших громадських організацій. За радянської окупації День матері був заборонений. Для українців День матері має триєдину суть: вшанування Матері, Батьківщини, Богородиці.
Бібліотека ім. Т. Шевченка для дорослих долучається до святкування Дня матері та Міжнародного дня сім’ї.
Пропонуємо вашій увазі відео-огляд книжкової виставки «Мати – берегиня роду та народу».
Виставка складається з двох розділів:
«Пресвяте ім’я твоє, Мати» та «Ми будем вічно прославляти ту жінку, ім’я якої мати».
Епіграфом до виставки є вірш Т. Г. Шевченка «У нашім раї на землі»:
У нашім раї на землі
Нічого кращого немає,
Як тая мати молодая
З своїм дитяточком малим.
Т. Г. Шевченко оспівує образ української матері як основи життя, всього найкращого у світі.
📚Література до першого розділу «Пресвяте ім’я твоє, Мати» присвячена материнству, батьківству, дитинству. Цікавими є видання про сім’ю з етнографії, педагогіки, медицини.
📚Другий розділ виставки «Ми будем вічно прославляти ту жінку, ім’я якої мати» буде цікавим для любителів літератури та образотворчого мистецтва.
Цікавими виданнями є:
📖Книга про Матір: Укр. поети XIX-XXI ст./ Передм. О. О. Омельченка; Упоряд. В. Л. Чуйко. – К.: Криниця, 2003. – 319 с.
У виданні вперше тематично підібрані та об’єднані поетичні твори 232-х українських поетів, що присвячені українській матері, яка на важких роздоріжжях історії самовіддано бореться за добро і світло в житті своїх дітей, за продовження роду, а значить за продовження і відродження української нації.
📖Тетяна Яблонська / Вступна стаття та вірші І. Драча. – К.: Мистецтво, 2017.- 56 с.: іл. – Укр. Мова.
Ця книга – художня реконструкція альбому «Тетяна Яблонська» 1969 р. з віршами І. Ф. Драча, написаними до кожної картини. З ідеологічних міркувань видання накладом у 4000 примірників було знищене. Радянська влада не допускала відходу Т. Н. Яблонської від соцреалізму та забороняла пропагувати нові напрями в образотворчому мистецтві. Творчий тандем «Яблонська – Драч» оспівують правдивий образ українства часів післявоєнної відбудови, «хрущовської відлиги». Це весь український рід – батько, мати, діти, бабусі і дідусі. Образи – правдиві, щирі.
В умовах російсько-української війни жінки-матері роблять все можливе, щоб їхні діти були живі, здорові, у безпеці, щасливі. А чоловіки- батьки, сини, з честю захищають Батьківщину.
Уклін вам, дорогі матері! Дякуємо вам за спокій, затишок, підтримку. Здоров’я, щастя, благополуччя, мирного неба!
Із літературою книжкової виставки «Мати – берегиня роду та народу» ви можете ознайомитись, скориставшись фондами ,ібліотеки ім. Т. Шевченка для дорослих та скориставшись «Електронним каталогом ЦБС Шевченківського району м. Києва», або «Електронним каталогом Публічної бібліотеки ім. Лесі Українки».
Залиште відгук