10 травня 2023 року відбулась перша експериментальна піша екскурсія
«Історичними стежками Татарки»,
гідом якої був відомий історик-архівіст, письменник та києвознавець Михайло Борисович Кальницький.
Організатор заходу: Бібліотека ім. С. Васильченка для дітей.
Саме від бібліотеки, яка знаходиться на вулиці, з історичною назвою – Половецька, учасники екскурсії вирушили в цікаву подорож. Михайло Борисович повідав про історії назв вулиць Баггоутівської, Половецької, Мурашка, Печенізької, Підгірної, Соляної…
Також дізнались про «Справу Бейліса». «Справа Бейліса» — судовий процес, який відбувався у Києві з вересня по жовтень 1913 року проти київського міщанина єврейського походження Менахема Менделя Бейліса, звинуваченого в убивстві з ритуальною метою християнського хлопчика Андрія Ющинського. Спроба звинувачення в особі Бейліса всього юдаїзму була сфабрикована царською юстицією з метою гальмування у країні демократичних реформ і мобілізації реакційно-консервативних кіл – на кшталт справи Дрейфуса у Франції. Сфабриковані звинувачення мобілізували на їх відсіч широкі кола української та російської демократичної громадськості. Процес набув широкого розголосу не тільки в Києві, а й за кордоном.
Особливо цікавими були розповіді про видатного художника Олександра Мурашка та чому вулицю названо в честь Миколи Мурашка, а також про творчість іконописця Олексанра Івановича Мурашка, який був вітчимом Олександра Олександровича Мурашка.
Київ 1875 року. Київський живописець Микола Мурашко відкрив у себе вдома Рисувальну школу. Навчальний заклад діяв до 1901-го року, у ньому могли навчатися усі охочі незалежно від віку, в історію світового мистецтва школа увійшла завдяки своїм учням. Кошти на відкриття Рисувальної школи спочатку збирала громада. Далі невеликою сумою допомогла міська дума, але найбільше посприяв мистецькому закладу меценат, представник знаменитої родини цукрозаводчиків, Іван Терещенко, котрий виділив Рисувальній школі щорічну субсидію. Завдяки цій сумі навчальний заклад зміг перебратися до зручного приміщення і довести число учнів до 250. Школа стала осередком культурного життя і предметом гордості міста.
Газета «Кієвлянін» 1891-го року, повідомляючи про чергову виставку творів учнів школи Мурашка, писала: «Виставка показує, що викладання в школі відбувається у серйозний і толковий спосіб, а творчі результати учнів є підставою пишатися наявністю такого закладу у нашому місті».
В Рисувальній школі отримали малярські навички М. Пимоненко, С. Костенко, І. Їжакевич, М. Жук, В. Сєров.
Учасники екскурсії дізнались про історія створення Свято-Макаріївської Церкви. Свято-Макаріївська Церква – дерев’яний храм, зведений 1897 року в районі Татарка. Храм на честь священномученика Макарія, Митрополита Київського і всієї Руси (1495–1497), який був убитий татарами на берегах Прип’яті в селі Скригалов (Білорусь) під час мандрівки з Вільна до Києва.
Дивовижні розповіді про Старі поляни, про вулицю Отто Шмідта, про будівлі на цих містинах, про людей, які жили та чи ували на Татарці, та багато-багато іншого й цікавого дізнались присутні.
Декілька слів про Михайла Кальницького:
Михайло Борисович є учасником багатьох історичних, культурологічних наукових конференцій. Письменник активно займається вивченням культурної спадщини Києва і всієї України та їх охороною. Михайло Борисович входить до складу Головної ради Української спільноти охорони пам’яток історії та культури. Діяльність Кальницького досить широка і за його плечима не один написаний історичний нарис з історії Києва.
Екскурсанти щиро дякували Михайлу Кальницькому за його захопливу екскурсію в дивовижний світ Татарки.
#Бібліотека_Васильченка_Екскурсія_з_Кальницьким_Історичними_стежинами_Татарки
Залиште відгук