Сьогодні в бібліотеці ім. Степана Васильченка для дітей святкували Маланку та Василя, а також водили козу…
Напередодні Старого Нового року, тобто 13 січня, в Україні традиційно відзначають Щедрий вечір, або як його ще називають у народі – свято Маланки. Щедрим він називається завдяки головній страві новорічного столу – щедрій куті та великій кількості м’ясних страв. Наші пращури вважали, що щедрий новорічний стіл забезпечить їм достаток та благополуччя на весь рік.
Однак, свято Маланки своїм корінням сягає ще дохристиянських часів. Дівчата цього вечора не тільки щедрують, але й ворожать. З часом язичницькі обряди доповнили християнськими рисами.
На відміну від Нового року святкування Маланки та Василя славиться своїми народними обрядами, повір’ями та багатою історією. За давніми повір’ями, за святковим столом обов’язково має зібратися вся родина. За традицією всі мають бути одягнені в чистий одяг, попросити пробачення одне в одного та у сусідів, щоб провести весь рік у мирі та злагоді.
Щедрий вечір
Щедрування – це давній український новорічний звичай, під час якого, зазвичай, жінки та дівчата обходять своїх сусідів та знайомих, щоб щедрівками прославити господарів та побажати їм здоров’я та достатку. За традицією, щедрувати треба починати після заходу Сонця, тобто тоді, коли, за повір’ями, у світ вилазить усяка нечиста сила.
Одним із найвеселіших обрядів щедрування на Маланку передбачає давню традицію переодягання у різних тварин та фольклорних персонажів. У давнину святкове перевдягання виконувало важливі релігійно-магічні функції, але згодом цей звичай перетворився на просто веселу розвагу, особливо для молоді. Як правило, у перевдяганні беруть участь групи юнаків. З колективу вони обирають одного хлопця, який має переодягтися у жіночий одяг та зіграти роль Маланки. Цей образ символізує безпорадну господиню, що недбало ствиться до своїх домашніх обов’язків: б’є посуд, миє підлогу глиною, підмітає сміття від порога до середини будинку тощо. Інші хлопці перевдягаються в костюми з масками традиційних компаньйонів Маланки – Діда-Луни, Орача, Сівача, Ведмедя, Кози, Журавля, Цигана з Циганкою та Рогатого Чорта. У такій компанії вони ходять від будинку до будинку, висловлюють добрі побажання господарям, веселять їх піснями, танцями та жартівливими сценками. У народі цей звичай називається «водити Маланку».
А в деяких сільських регіонах України трапляється інша, набагато давніша варіація цього обряду: хлопець перевдягається в Козу-Маланку, і відвідавши будинок у супроводі щедрувальників, намагається буцнути господарів своїми рогами. За традицією, норовливу Козу треба вбити, а потім оживити веселими щедрівками та жартами.
Закінчивши ритуальний обхід, переодягнені у фольклорних персонажів юнаки, о 5-6 годині ранку, але обов’язково до світанку, зазвичай йдуть на роздоріжжя курити дідуха і стрибати через багаття. Цей обряд повинен очистити їхній дух від спілкування з нечистою силою минулої ночі.
Ворожіння на Маланки
Дівчата в цю ніч, не дивлячись на заборони церкви, ворожили. Наші предки вірили, що ворожіння у Щедрий вечір є особливо точними.
Так, дівчата ввечері виходили на вулицю, і яка тварина зустрінеться першою, таким і буде суджений: якщо собака – злим і сердитим, якщо кіт – тихим і спокійним, якщо миша – хитрим та проворним, якщо жаба – неохайним та балакучим, якщо білка – ощадливим та завзятим, якщо корова – багатим та добрим тощо.
Також біля воріт насипають три купки зерна, а вранці перевіряють: якщо зерно на місці, то сімейне життя буде щасливим, а якщо кількох зерен не вистачає, то навпаки.
Ще одна ворожба – кладуть під подушку гребінець і перед сном промовляють: «Наречений –ряджений, розчеши мені голову!». Хто присниться, той і суджений.
Перед сном кладуть у миску з водою кілька гілочок з віника і кажуть: «Наречений-ряджений перевези через місток». Якщо вранці гілочка прилипне до країв миски, то дівчина вийде заміж за того, хто приснився.
Маланка: прикмети та повір’я
З Маланкою та святом Василя, як і з багатьма іншими українськими народними святами, пов’язано багато повір’їв та прикмет. Ось деякі з них:
- на Маланку не можна позичати гроші, інакше протягом усього року будуть проблеми з власними боргами;
- на Маланку не можна сваритися і лаятися, у сім’ї має панувати мир та гармонія;
- якщо добре і щедро приймати щедрівниць, то рік у сім’ї буде щасливим, а якщо замкнути перед ними двері – навпаки;
- дитина, народжена на Маланку, здатна передбачати майбутнє;
- новорічна ніч – чарівна, тому варто загадати будь-яке бажання, і воно обов’язково здійсниться;
- якщо на Маланку сонце зійде високо, протягом усього року буде хороший врожай;
- якщо на Маланку іній рясно покриває всі дерева, слід очікувати гарного врожаю меду та зерна.
Також українці вірили, що яким буде перший день Нового року, таким буде весь рік.
У матеріалі використано інформацію з інтернет-ресурсів та фондів бібліотеки. Також, ви можете скористатись зведеним «Електронним калогом ЦБС Шевченківського району м. Києва» або «Електронним каталогом ЦБ ім. Т.Г.Шевченка для дітей м. Києва»
Залиште відгук