День пам’яті та примирення.
77-та річниця Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні
Друга світова війна (1939–1945 рр.) стала найбільшим збройним конфліктом на планеті й одночасно найбільшою трагедією в історії людства. Адже уперше було застосовано ядерну зброю, здійснено найтяжчі військові злочини та злочини проти людяності. Внаслідок бойових дій, репресій проти військовополонених і цивільного населення, а також голоду, хвороб та виснаження загинуло від 70 до 80 млн осіб, дві третини з яких – цивільні. Україна вшановує пам’ять кожного, хто боровся з нацизмом, а також інших жертв війни. Для України та українського народу віха Другої світової війни є особливо знаковою і болісною. Українська етнічна територія була плацдармом для розгортання бойових дій під час Другої світової війни від 1939 до 1944 року. Українці воювали на боці антигітлерівської коаліцїі i зробили значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками гітлерівської Німеччини. Ціною стали надзвичайні втрати упродовж 1939—1945 років українців та представників інших національностей, які проживали на нашій землі. Біда не оминула жодної нашої родини – у кожній хтось із близьких загинув на фронтах, згорів у пекельних печах концтаборів, був страчений у великих і малих «бабиних ярах». Наслідки Другої світової війни були катастрофічними для України. Ми добре знаемо ціну війни, тому для нас головне — мир.
Саме в контексті вивчення цього досвіду і варто говорити про Другу світову війну та її наслідки, шануючи пам’ять полеглих.
Наразі очевидними є паралелі між подіями Другої світової війни i російсько-української війни початку XXI століття. Як i в роки Другої світової війни, українці воюють з жорстоким i цинічним агресором.
Ми обов’язково переможемо, бо захищасмо рідну землю, боронимо свое право вільно обирати майбутне! Для нас це боротьба за свободу, цивілізованість, демократію та свропейські цінності проти імперських амбіцій підступного сусіда-злочинця. Міць наших Збройних Сил е запорукою існування держави, вільного життя кожного з нас. Наші пращури йшли в бій, вигукуючи – Слава!, звертаючись до богині Слави за допомогою і удачею в бою. Тому, коли ми говоримо «Слава Україні» – ми бажаємо Україні перемоги в бою, «Героям Слава» – перемоги живим героям (як славним учасникам) війни, «Слава Нації» – перемоги нації. І навіть коли ми говоримо «Слава Богу» – ми бажаємо Богу перемоги у вічній війні із пітьмою.
«Слава Україні!» – це бойовий, воєнний клич, що заряджений силою наших предків.
Слава Україні!
Сьогодні читацькій аудиторії представлена величезна кількість книг, тематика яких присвячена Другій світовій війні. Про фронт і підпілля, смерть і виживання, жорстокість і людяність. Про Голокост, концтабори, остарбайтерів… Про різні грані війни у різних країнах. Спогади, які ми вже не почуємо із живих розповідей очевидців.
До вашої уваги кращі книги про Другу світову війну із фондів ЦРБ ім. Є. Плужника, які пропонують замислитися та поглянути на історичні події тих часів під різними кутами зору, скласти свою власну думку, по-новому відчути трагедію війни.
Війна і міф. Невідома Друга світова, 1939-1945 / за ред. О. Зінченка, В. В’ятровича, М. Майорова; Український інститут національної пам’яті. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2016. – 271 с.
Співробітники Українського інституту національної пам`яті досліджують документи тієї доби. Дізнайтеся правду, яку приховували від нас!
Чи правда, що пакт Молотова — Ріббентропа був вимушеним кроком для СРСР? Чи завжди Радянський Союз був непримиренним противником нацистів? Чи правда, що українські націоналісти масово винищували євреїв під час війни, особливо у Львові та Бабиному Яру? Сталін узгоджував військові дії з Гітлером? Бандера був агентом спецслужб нацистів? Кримські татари масово дезертирували на початку війни? На ці теми ще 30 років тому боялися говорити навіть із рідними!
Це видання відповість на багато питань, які стосуються Другої Світової війни. Автор книг розвінчує всі міфи про цю страшну війну. Ви дізнаєтесь багато нового та маловідомого.
Винничук, Ю. П. Танго смерті : роман / Юрій Винничук. – Харків: Фоліо, 2012. – 379 с.
Одна сюжетна лінія роману – це історія чотирьох повстанських родин: української, німецької, польської і єврейської у Львові 30-х років, раю дитинства, який ми впізнаємо з розповіді маленького хлопчика Ореста Барбарики і його друзів: поляка Яся, німця Вольфа і єврея Йося. Це діти героїв, вбитих червоноармійцями повстанців Української Народної Республіки, матері яких познайомилися на Янівському цвинтарі, де поховані їхні чоловіки. Друга сюжетна лінія оповідає про 1980-ті роки і пізніше, це історія про дослідника таємничого мертвого арканумського письма – професора Яроша. Він занурюється у дослідження невідомої культури, яка, до слова, існує тільки у романі Винничука, і з’ясовує, що племена мали традицію виконувати перед смертю людини танець, арканумською мовою звучить – «dan-go mrah»( танго смерті). Пізніше доля зводить науковця з єдиним уцілілим з четвірки хлопців – Йосипом Мількером, одним із авторів «танга смерті», що його виконували в сумнозвісному Янівському концтаборі. Так і змикається 70- річне коло історії від довоєнних часів до сучасності. Образ фатального танцю часто з’являється у романі у різних уособленнях. Можна казати й про те, що сам роман написаний як імпульсивне танго. Книга рекомендована для прочитання як, шанувальникам легендарного Львова, так і тим, хто бажає дізнатися більше про часи Другої світової війни на Західній Україні.
Зузак, М. Крадійка книжок : роман / Маркус Зузак; пер. з англ. Н. Гоїн. – Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2017. – 414 с.
Вражаюча історія, яку розповідає… Смерть! (чоловічого роду). До влади в Німеччині прийшли фашисти. Вперше Смерть побачив маленьку Лізель, коли прийшов забрати душу її братика. Він став свідком того, як дівчинка вкрала першу книжку, і зацікавився її долею. Він приходив до її будинку, де, ризикуючи життям, родина переховувала єврея. Він слухав, як Лізель читала книжки під час бомбардувань. Смерть завжди був поруч. Під час останньої зустрічі він розкриє крадійці книжок свою найбільшу таємницю…
Роман Маркуса Зузака “Крадійка книжок” – це також книга про слова. Про слова, які не тільки вимовляють, а з яких складають життя.
Дорр, Е. Все те незриме світло : роман / Ентоні Дорр; пер. з англ. О. Гординчук. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2015. – 352 с.
Зворушлива розповідь про сліпу французьку дівчинку та сором’язливого німецького хлопчика, які намагаються вижити й врятувати близьких, коли навкруги вирує страшна Друга світова війна. Це вражаюча книга про кохання та втрати, про те, як війна та випробування змінюють людей, віднімають та дарують надію, і про те, що небачене світло переможе навіть найглибшу темряву.
Малаков, Д.В. Долі киян (1941-1943) / Дмитро Малаков. – Харків: Фоліо, 2017. – 285 с. : іл.
Книжка краєзнавця і дослідника Дмитра Малакова розповідає про долі киян у роки нацистської окупації Києва, а також після визволення столиці України, рідного міста автора. Особливу увагу приділено подіям, що замовчувалися або навіть перекручувалися радянською владою, зокрема жахливій пожежі Хрещатика у 1941 році або загибелі простих киян під час бомбардування Київського залізничного вузла у 1943-му авіацією Червоної армії. Чималий інтерес для наших сучасників становить розповідь про мистецьке життя Києва у 1941-1943 рр., про киян, яким довелося випити гірку чашу поневірянь на чужині – стати остарбайтерами. У своїх розвідках автор спирається як на архівні, так і на сімейні документи; наукові публікації та спогади учасників тодішніх подій.
Друга світова. Непридумані історії : (не) наша, жива, інша / уклад. і передм. Вахтанга Кіпіані. – Харків : Віват, 2018. – 303 с.
Війна розділила родини, позбавила ж життів, скалічила долі… Знати і пам’ятати важливо в будь-який час. Навіть через багато десятиліть з’являються нові деталі, спогади і свідчення. Війна (не) наша — не тільки за Батьківщину, а й за інтереси кількох тоталітарних держав. Війна наша — навіть через вісімдесят років. Війна жива — ми пам’ятаємо. Війна інша — різна для всіх, бо кожен бачить і розуміє по-своєму. Книжка складається з реальних сімейних історій, переказаних зі слів батьків, бабусь і дідусів. Автори статей, зібраних завдяки науково-популярному виданню «Історична правда», розповідають про найстрашнішу війну ХХ століття, про долі тих людей, чиї життя назавжди розділилися на до і після. Зокрема, ви дізнаєтесь про: українців, які воювали в різних арміях; життя депортованих; долі вивезених на примусові роботи; чоловіків і жінок, що назавжди лишилися молодими. Одна війна — різні долі
Друга світова війна в історичній пам’яті України: за матеріалами Українського інституту національної пам’яті / упоряд. Л. Герасименко, Р. Пилявець ; редкол.: І. Юхновський, Л. Герасименко, В. Гриневич [та ін.]. – Київ ; Ніжин : Лисенко М. М., 2010. – 247 с.
У виданні представлено матеріали про причини, перебіг і наслідки однієї з найбільших і найтрагічніших подій в історії Українського народу ХХ століття – Другої світової війни. В основу праці покладено ідею боротьби українського народу за власну Державу.
У книзі проаналізовано події, що відбувались на території України, починаючи від проголошення Карпатської України у березні 1939 р. і завершуючи подіями на Далекому Сході у вересні 1945 р. (на основі значного масиву матеріалів розглянуто основні аспекти формування історичної пам’яті українського народу про Другу світову війну в сучасній Україні).
Левітас І. Праведники Бабиного Яру / І. Левітас. – Харків : Фоліо, 2016. – 460 с.
У роки Другої світової війни багато людей, незважаючи на смертельну небезпеку для їхнього життя, врятували тисячі принижених та переслідуваних громадян своєї країни – євреїв, яких нацисти прирекли на смерть тільки за національну приналежність. Таких людей назвали Праведниками. Цього звання удостоєні 2515 громадян України. В нашій країні немає області чи міста, де б не жили такі люди. Про них і розповідає наша книжка.
До переліку Праведників додані імена людей, які отримали це звання після 2008 року.
Черчілль, В. Спогади про Другу світову війну : скорочений варіант шістьох томів «Другої світової війни» з епілогом автора про повоєнні роки, написані для цієї книжки. В 2-х т. / Вінстон Черчілль; пер. з англ. Петра Таращука. – Київ : Видавництво Жупанського, 2018.
Вінстон Черчилль – найвідоміша політична фігура двадцятого століття. Прем’єр-міністр Великобританії (двічі), неперевершений оратор, блискучий політик, талановитий письменник і літератор, людина, яка стала опорою і підтримкою для мільйонів мешканців Великобританії в часи найстрашнішої війни в історії людства. Мало хто знає, що Вінстон Черчилль отримав Нобелівську премію «за неперевершеність історичного й біографічного опису і блискуче ораторське мистецтво, за допомогою якого відстоювалися найвищі людські цінності». Після війни Вінстон випускає свою найвідомішу книгу “Спогади про Другу Світову війну” у двох томах. Цю книгу варто прочитати кожному, хто цікавиться історію, і хто як я захоплюється такою видатною фігурою, як Вінстон Черчилль.
Залиште відгук