До 130-річчя від дня народження Євгена Михайловича КОНОВАЛЬЦЯ (14.06.1891-23.05.1938), полковника Армії УНР, командира Січових Стрільців, команданта УВО, голови Проводу українських націоналістів, першого голови ОУН, одного з ідеологів українського націоналізму, бібліотека ім. Т. Шевченка для дорослих запрошує на книжкову виставку
«Євген Коновалець – легендарний командир Січових Стрільців та провідник ОУН».
«Його життя – приклад безкомпромісної боротьби до останнього подиху. Його не зупиняли ні війни, ні полон, ні еміграція. Він до останнього подиху був вірний обраній меті».
/Меморіал Всеукраїнська правозахисна організація Меморіал імені Василя Стуса/
«У ВОГНІ ПЕРЕТОПЛЮЄТЬСЯ ЗАЛІЗО У СТАЛЬ, У БОРОТЬБІ ПЕРЕТВОРЮЄТЬСЯ НАРОД У НАЦІЮ» – ці слова полковника Коновальця і сьогодні актуальні.
Цікаві факти про життя і смерть Євгена Коновальця:
✔З дитинства демонстрував непохитний характер і мав надзвичайне відчуття справедливості. Коли навчався у шостому класі Львівської академічної гімназії, стався один випадок. Друг Євгена міг залишитися на другий рік через оцінки з математики. Одного дня, коли вчитель зайшов до класу і сказав дітям сісти, Коновалець так і залишився стояти доти, доки на нього не звернули увагу. Хоч професор і вважав поведінку учня нахабною, все ж дозволив його товаришу перескласти предмет. І саме Євген допоміг другові підготуватися, адже сам математику знав чудово.
✔Євген Коновалець не був професійним військовим, оскільки до війська потрапив зі студентської лави. Але це не завадило йому стати полковником Армії УНР. Сучасники відзначають, що Євген Коновалець обрав дуже вдалу модель командування, коли очолив Січових Стрільців. Він дозволив своїм начальникам штабів, оперативних відділів приймати рішення, а він рішення або схвалював, або не схвалював, або узгоджував з вищим керівництвом.
✔Йосип Сталін вважав Євгена Коновальця своїм особистим ворог. Ще протягом 1920-их років відбулося декілька замахів на Євгена Коновальця. Їх намагалися здійснити різні агенти радянських спецслужб. А 1933 у Москві під особистим наглядом Сталіна був розроблений план спецоперації під кодовою назвою «Ставка». Виконавцем замаху став агент радянської служби зовнішньої розвідки Павло Судоплатов. Про перебіг операції інформували особисто Сталіна. За тиждень у Кремлі Судоплатов доповів план Сталіну, Єжову та Петровському. Останній заявив, що Коновальцю заочно винесено смертний вирок.
✔Євген Коновалець знав про підготовку замаху на його життя і на спроби знищення ОУН. Відтак вживав заходів для контррозвідувальної протидії. Але, разом з тим, він вірив, що має союзників на території СРСР. І саме на цій хвилі до нього був підведений Василь Лебідь – агент радянських спецслужб, який помер аж в 1985 році у Києві, і Павло Судоплатов, який удавав з себе племінника Лебедя під іменем Павлусь.
✔Замах на Євгена Коновальця стався 23 травня 1938 року у ресторані «Атланта». Московський агент вручив провіднику ОУН коробку цукерок з українським орнаментом і запискою «від друзів». Вибуховий механізм спрацював у момент, коли коробка опинилася у горизонтальному положенні. А це дало час Судоплатову безпечно покинути ресторан.
Поховано Євгена Коновальця на цвинтарі Кросвейк (Нідерланди, місто Роттердам). Могилу часто відвідують українці, відбуваються урочисті заходи пам’яті за участі українських дипломатів та військовиків.
Залиште відгук