16-го листопада щорічно відзначається Всесвітній День ґудзиків.
Так, не дивуйтесь… вшановуємо ҐУДЗИКИ 🤣!
Ми навіть не помічаємо наскільки важливий для нас цей елемент одягу. Задумались:… без них все було б набагато складніше 😭.
З історії:
Найдавніші ґудзики або предмети, схожі на сучасні ґудзики, використовувалися не для застібання. Їх використовували виключно, як прикраси, Для застібання тоді використовувалися зав’язки, шнурівки, вироби з рослин і кісток тварин. Ґудзики ж були своєрідним предметом розкоші. Тільки в 13 ст. ґудзики почали використовувати досить широко. Майже 500 років з того моменту ґудзики вважались ознакою багатства та аристократичного походження. Вельможі й королі замовляли собі справжні мистецькі шедеври із золота чи срібла, з дорогоцінного каміння та перламутру. І тільки в 18 ст. ґудзики почали робити з міді та інших «неблагородних» металів. Але ще протягом 200 років ґудзики коштували так дорого, що господарі перешивали їх з однієї одежини на іншу, передавали у спадщину.
З приводу ж мідних ґудзики існує правдива історія. У 1844 році у Нью-Йорку ввели нову форму для поліцейських з блискучими ґудзики з МІДІ, а як відомо англійською мовою мідь – COP…PER. Ось і маємо «коп» завдяки мідному ґудзику.
Ґудзики ж давно стали предметом колекціонування, а деякі унікальні екземпляри вважаються музейними експонатами. Для позначення існує окремий термін – філобутоністика, а колекціонери ґудзиків – філобутоністи. Досить великі зібрання ґудзиків є у музеях Швеції, США, Польщі та Чехії.
Ми ж, як БІБЛІОТЕКА, хочемо представити вам книжки, які так чи інакше пов’язані з ґудзиками – це і дорослі книжки, і дитячі. Тож..
#1. «Ґудзик», Ірен Роздобудько
Цей роман має багато нашарувань, сюжетних колізій і героїв. Його часовий простір: від 80-х до наших днів, його географія – Київ, українська провінція, Росія, Чорногорія, зрештою – Америка. Але головна ідея така: велике щастя або велика трагедія може початися з найменшої деталі, з ґудзика, який так легко загубити, а потім шукати все життя… Це роман про любов, вірність, зраду. Про те, що ніколи не варто оглядатися назад, а цінувати те, що існує поруч із тобою – сьогодні і назавжди. А можливо, цей роман про… дещо з життя янголів, що випадково потрапили на нашу землю?
Ґудзик. – Харків: Фоліо, 2007. – 222 с. – (Колібрі)
ISBN 978-966-2961-66-9
#2. «Ґудзик-2. Десять років по тому», Ірен Роздобудько
В цій книжці – продовження роману «Ґудзик». Колись він втратив все: кохану людину, смак до життя, сенс працювати в країні, що поволі котиться в прірву… Але життя не зупинилося. Улюблені герої знову зібралися разом: Денис, Ліка, Єлизавета Тенецька. Десять років по тому…
Ґудзик-2. Десять років по тому. Роман. – К.: Нора-Друк, 2015. – 320 с. Читацький клуб.
ISBN 978-966-8659-48-5
#3. «Джим Ґудзик і машиніст Лукас», Міхаель Енде
Якщо поштар приніс на ваш острів посилку невідь від кого, адресовану бозна-кому, і в тій посилці виявилося… маленьке чорне немовля – це означає, що почалися пригоди. Отож, машиніст Лукас, його паротяжиха Емма та спритний хлопчина Джим Ґудзик, який і був тим маленьким чорним немовлям, але вже встиг трохи підрости, віддаються пригодам сповна. Вони мусять здолати непрохідні гори з численними пастками, знайти шлях через пустелю, повну міражів, подружитися з ніби-велетнем і напівдраконом – а навіщо, як ви гадаєте? Звісно ж, для того, щоб звільнити викрадену принцесу!
Читайте повість культового письменника Міхаеля Енде, яка вперше принесла йому любов читачів та світову славу. А переклав її для Вас та Ваших дітей на українську Ігор Андрущенко.
Джим Ґудзик і машиніст Лукас: повість – К.: Грані-Т, 2010. – 292 с., іл.
ISBN 978-966-465-317-3
#4. «Слон на ім’я Ґудзик», Вороніна Леся
Певно, кожен з вас мріє потрапити у казкову пригоду. Дівчинці Ясі пощастило – одного чудового літнього дня вона познайомилася з крихітним слоником Ґудзиком і саме з цього знайомства почалися неймовірні події, про які ви дізнаєтесь, прочитавши цю книжку. Адже разом з чарівним Ґудзиком дівчинка за мить може перенестися зі спекотного літа у зиму, врятувати від лихих заманюк доброго оленя Мартина, відчути чари Вогняної Квітки, перемогти хитрого чаклуна Вітасика-Лякасика і разом зі своїми друзям потрапити на фантастичний Карнавал Чудодіїв!
Слон на ім’я Ґудзик. – Львів: Видавництво Старого Лева, 2016. – 112 с., іл. – (Ілюстровані історії та казки).
ISBN 978-617-679-235-2
Залиште відгук