ПРО НАС
КОНТАКТЫ
FACEBOOK
КАРТА САЙТУ
English EN Polish PL Russian RU Ukrainian UK
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ

«Життя в ім’я науки і України»

Центральна районна бібліотека ім. Є. Плужника у 2020 році започаткувала міні – проєкт «Творці науки», метою якого є популяризація української науки на прикладі життя і діяльності визначних учених України та спонукання молодого покоління до інтелектуального самовдосконалення.

До 175-річчя від дня народження (2.02. 1845 р.) всесвітньо відомого українського вченого, фізика і електротехніка, винахідника Х- променів; громадського діяча, патріота України Івана Павловича Пулюя в нашій бібліотеці до уваги користувачів представлена книжкова  виставка-вшанування «Життя в ім’я науки і України», яка і відкриває цей проєкт.

Іван Пулюй:

  у 1881 році сконструював “лампу Пулюя”, що стала прообразом майбутнього рентгенівського апарату, який робив знімки будь-якої частини людського організму. Винахід завоювало срібну медаль на Міжнародній електротехнічній виставці в Парижі, але першу наукову статтю про винахід І. Пулюй опублікував через 2 місяці після В. Рентгена (грудень 1895 та лютий 1896 р.). Вся німецька  преса переконала світ, що “першовідкривачем чудо-винаходу став великий німецький фізик Вільгельм Рентген”, а Х-промені моментально отримали назву “рентгенівських”;

Іван Павлович Пулюй був одним з провідних фізиків-електротехніків Європи на межі ХІХ-ХХ століть – професором Вищої технічної школи в Празі, ректором першого в Європі електротехнічного факультету, доктором Страсбурзького університету, радником Двору Його Імператорської Величності Франца-Йосифа, державним радником з електротехніки Чехії і Моравії;

він був пристрасним патріотом України, який не втомлювався повторювати про необхідність здобуття Україною незалежності, писав про це статті, всіляко популяризував “українську тему” в Європі. “Самостійність України – це ключ від мирного залу в Європі, – писав великий фізик, – Гордіїв вузол, під замком якого лежить гарантія європейського порозуміння”. Пулюй співпрацював з П. Кулішем та І. Нечуєм-Левицьким у виданні тексту Біблії українською мовою, допомагав у її перекладі, друкувався в українській пресі, очолював різні національно-патріотичні об’єднання.

Попри всі заслуги великого вченого, в Україні його ім’я залишається невідомим широкому загалу, оскільки за радянських часів воно знаходилося ніби під негласною забороною, занадто вже Іван Пулюй не вписувався в пропагандистські канони Комуністичної партії зі своїм “українським націоналізмом”. За часів незалежності про вченого  стали говорити більше, однак популяризувати заслуги нашого видатного земляка необхідно навіть зараз.

Запрошуємо всіх бажаючих познайомитись з матеріалами виставки, яка буде демонструватись в читальній залі ЦРБ ім. Є. Плужника до кінця лютого 2020 р.

Залиште перший коментар

Залиште відгук

Ваш e-mail (не публікується).


*