ПРО НАС
КОНТАКТЫ
FACEBOOK
КАРТА САЙТУ
EnglishGermanPolishUkrainian
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ

«Сяє наша зброя золота. Волею козацькою обкута»

Погляд у героїчне минуле «Сяє наша зброя золота. Волею козацькою обкута»

Козаччина — одна з героїчних і найславетніших сторінок багатовікової української історії. Понад двісті років — з середини XVI ст. і до останньої чверті XVIII ст. — козацтво було рушійною силою поступу України, вкарбувало слід у її визвольні змагання, оборону від зовнішніх ворогів, розбудову держави, культурний прогрес. Українське козацтво, як вільне військово-промислове об’єднання сформувалося з усіх станів і прошарків тогочасного суспільства, насамперед селянства, на права і свободу якого посягала польська шляхта, тому увібрало в себе волелюбні риси українського національного характеру. Утворивши свою козацьку християнську республіку на низу Дніпра, за порогами, козаки вважали основним своїм завданням боротьбу з турецько-татарської агресією, а згодом, з кінця XVI ст., починаються козацьке селянські повстання і тривалі війни проти польсько-шляхетського панування на Україні, що завершилися народно-визвольною війною 1648-1654 рр. під керівництвом Богдана Хмельницького і приєднанням України до Росії.

Козаччина була знищена російським царизмом після завоювання Криму й колонізації півдня України. Слава про її звитяжні діла залишилася жити в пам’яті поколінь. Героїчний епос — думи та історичні пісні — зберіг і опоетизував кращі віхи історії козацтва, уславив його численних ватажків, дав оцінку його патріотичних настроїв, бойових виправ, високих моральних якостей, колоритних буднів. Все, що було кращим і світлим і українському народі, асоціювалося з образами козака і Запорозької Січі. В народній пам’яті козак став символом України, її волі, краси, буйної степової вдачі

Козак — це національний герой, що представляє українську ментальність, українську душу, українське слово. Глибинно цей образ ще не простежений до кінця, не збагнуто всю його велич і повноту. В основі своїй — він ідеальний. Проте, на відміну від закутого в лати і статично­го західноєвропейського лицаря, він рухливий, життєрадісний, дотепний, сповнений гумором і веселощами. Козак умів боро­тися, готовий був умерти за обрану справу, зате умів і радіти життю, віддавав козацьким звичаям і веселощам частину свого неспокійного розгойданого буття.

Поглибити знання з історії українського козацтва пропонуємо в читальній залі нашої бібліотеки.

Бажаючих запрошуємо ознайомитися з книжковою виставкою «Відлуння козацької величі» де представлено  історичну та художню літературу даної теми.

Також пропонуємо віртуальний  огляд деяких книжок представлених на виставці.

  1. Автор: Реєнт О. П. Назва: Усі гетьмани України Українська Гетьманська держава за роки свого існування мала 17 гетьманів. Усі вони були носіями ідеї незалежної самостійної Української держави. Діяти цим гетьманам довелося в найскладніших, найтяжчих, іноді найтрагічніших для України історичних умовах.
  2. Автор: Савченко В. А. Назва: Павло Скоропадський. Нова книга відомого автора-історика присвячена Павлу Скоропадському, останньому гетьману України, діяльність якого пов’язана з бурхливими подіями епохи громадянської війни. Ким був насправді гетьман? Відповідь на це запитання допоможе знайти книга, при написанні якої автор використовував архівні матеріали, документальні джерела, спогади учасників подій.
  3. Автор: Смолій В. А., Степанков В. С. Назва: Богдан Хмельницький На суто документальній базі автори простежують основні віхи життєвого шляху Богдана Хмельницького, показують обставини, які зумовили формування його світоглядних настанов, вплинули на політичний вибір. Богдан Хмельницький — гетьман, політичний діяч, полководець, дипломат, просто людина — всі ці його іпостасі знайшли висвітлення в книзі.
  4. Автор: Сорока Ю. В Назва: Дмитро Байда-Вишневецький У книзі розповідається про славетного козацького лицаря, визначного полководця, який на початку 1550-х років заснував фортецю на острові Мала Хортиця на Дніпрі, згуртував навколо неї козаків і цим поклав початок Запорозькій Січі.
  5. Автор: Тома Л. В. Назва: Петро Конашевич Сагайдачний Петро Конашевич Сагайдачний – одна зі знакових постатей староукраїнської історії. Упродовж життя йому доводилося боротися і на Чорному морі, і біля стін Москви, разом із поляками перепиняти туркам шлях у Європу і відновлювати православну ієрархію на українсько-білоруських землях. Як справжній козак він на перше місце ставив особисту свободу, православну віру і запорозьке братство.

Більше інформації ви знайдете у читальній залі бібліотеки ім. С. Васильченка для дітей.

Залиште перший коментар

Залиште відгук

Ваш e-mail (не публікується).


*