Головна сторiнка Вiдiслати листа Карта сайту
Новини
Анонс подій
Територія спілкування
ЗАВІТАЙТЕ (наші адреси, телефони)
Корисні поради
Ресурси бібліотек
Фотогалерея
Краєзнавчі замальовки
Вернісаж
Електронний каталог
Книжкові виставки до пам'ятних дат
Дегустація літературних новинок
Афіша
Корисні поради
Web- ресурси бібліотек Києва та України
Web-ресурси бібліотек світу
Законодавство України
Пошук інформації: поради новачкам
Обмін інформацією: поради новачкам


Пошук інформації: поради новачкам

Кожен користувач Всесвітньої Мережі від зеленого новачка до ветерана руху регулярно проходить процедуру відшукування необхідної інформації. Оскільки найбільш популярною «нишпоркою» є Google, має сенс послухати «поради бувалих». Якщо ви будете їх наслідувати, ефективність пошуку суттєво збільшиться. Отже:
П'ЯТЬ ПОРАД ЩОДО ПОШУКУ В

Порада № 1.   Релевантність.
 Існує думка: «У вірно поставленому питанні знаходиться 50% відповіді.» Однією з ключових характеристик пошуку є  релевантність, яка поділяється на дві складові: вичерпність і точність, що взаємодоповнюють одне одного. Google, як і всі інші пошукові системи, забезпечує високу ефективність (синонім релевантності) пошуку. Вона оцінює не тільки факт відшукування слів із запиту на сторінці, а й значимість їх в структурі тексту.

Наприклад: розшукуване слово на одному з Web-ресурсів знаходиться в титульному написі, а на іншому - в тексті. Рейтинг першого буде вищий за рейтинг другого. Релевантність враховує корисність інформації, що знаходиться на сторінці, для інших користувачів. При відображенні результатів пошуку рейтинг сторінки знаходиться в пропорції до кількості посилань на цю сторінку в Internet.

Порада № 2.   Мова  запиту.
 Одна з основних тез пошуку в Google: при запиті двох чи більшої кількості слів, підсумком стане реєстр сторінок, де знайдено хоча б одне зі слів. Зважаючи на те, що пошук ведеться на безмежному просторі Інтернету, підсумок може скласти декілька мільйонів сторінок. В середньому для ознайомлення з однією сторінкою користувачеві потрібно дві - три хвилини. Перемноживши 3 хвилини на 1 мільйон посилань, отримаємо 3 мільйони хвилин, або 50.000 годин. Такі результати нікого не влаштовують: Інтернет – пошук стає нераціональним.

Пошукова система Google пропонує скоротити час обробки інформації. Щоб виключити ресурси, що містять  тільки одне з декількох слів запиту, треба взяти фразу, що розшукується, у лапки. Ця проста операція визначає порядок слів на сторінці. Якщо ви зазначили в рядку пошуку «подорож на літо»  (виключно так, в лапках) підсумком пошуку будуть тільки ті сторінки, де ці слова зустрічаються в запропонованій послідовності. Web – ресурси, на яких  послідовність відрізняється від запропонованої  (наприклад «на літо подорож») при обробці запиту будуть виключені.

Наочний приклад: Google пропонує близько 1.200.000 електронних документів на запит - подорож на літо - без лапок. І всього лише 11.000 сторінок система пропонує на той же запит, поданий у лапках. Є різниця: мільйон і 11 тисяч?

Порада № 3.   Спеціалізовані  слова.
  Застосовуючи пораду №2, ви все одно отримаєте  досить багато нерелевантних посилань на джерело. Звузити коло пошуку допоможуть спеціалізовані слова. Їх потрібно позначати в рядку запиту.  Нижче наведено найрозповсюдженіші з уживаних спеціалізованих слів: 

Define – пошук визначень в Інтернеті. Якщо вам потрібно знайти значення слова «релевантність», в рядок пошуку заносимо: define – релевіантність. Система одразу видає визначення, що знайшла в Інтернеті та схожі слова;

Info – пошук інформації про головну сторінку сайта. Зазвичай до цієї категорії належать ключові слова, що характеризують портал. Зазначивши в рядку пошуку info: bigmir.net, ви отримаєте відомості про головну сторінку  Bigmir.   Зокрема вам буде запропоновано передивитись останню збережену версію порталу bigmir.net, а також пошук схожих посилань  на  bigmir.net сторінок;

Site – пошук інформації на певному сайті. Наприклад, щоб за секунди довідатися про тарифи оператора Beeline, зазначаємо site: www.beeline.ua тарифи. Результат, як то кажуть, на обличчі…;

Intitle (allintitle) – пошук слів, або словосполучень в заголовках сторінок. Приклад:
 intitle: Ukraine. Ця комбінація дозволяє оперативно відшукати всі сторінки в заголовках яких присутнє слово Ukraine;

Inurl (allinurl) – пошук всіх URL, що містять замовлене слово. Наприклад: inurl:coffe;

-  як не дивно, але три крапки теж належать до спеціалізованих слів. Цей символ почасту  використовується для визначення цінових діапазонів. Наприклад: Подорож до Іспанії 500…800у.о. Примітка: обов’язково визначайте валюту, бо у відмічений діапазон потраплять не тільки ціни тура, а й номери телефонів…

Filetype -  унікальна можливість пошуку документа по типу файлів. Ефективна для розшукування презентацій. Наприклад: мобільний ринок України filetype:pdf  Пошук може відбуватися по 12 типам файлів, найбільш розповсюджені з них Excel (xls), Power Point та Adobe Dokuments(pdf);

Порада № 4.  Калькулятор  та  конвертер  валют.
 Google - мультіфункціональна система, що вміє не тільки розшукувати інформацію, а ще й виконує математичні дії та конвертує валюту. Калькулятор Google обчислює % від числа (формат вводу: 5% of 300) підводить до ступеню (формат вводу: 2^3). Щоб скористатися конвертером валют треба ввести дані латиною в наступному вигляді: 20 USD in RUB.

Порада № 5.  Локальна  версія  Google   (www.google.com.ua).
 В 2003 році було зареєстровано домен www.google.com.ua. На ньому до цього часу мешкає українська версія Google. Переваги для нас локальної версії цілком зрозумілі. По-перше використовується український трафік, по-друге маємо можливість налаштувати мовний інтерфейс та урядити пошук тільки по українських сторінках. Нещодавно прихильники Google отримали змогу користуватися версією www.google.com.ua рідною українською мовою. В найближчому майбутньому пошукова система планує «переїхати» на домен www.google.ua, але на сьогоднішній день жодних кроків у цьому напрямку не зроблено. Цю інформацію підтвердила Емма Лінакер (Emma Linaker), менеджер громадських зв’язків лондонського офісу Google.

Маємо надію, що ці поради допоможуть зберегти ваш час.
Вдалого  пошуку !

Шановний користувач Інтернету!


Для того щоб Ви мали змогу плідно, швидко і безпечно працювати на своєму місці ми – працівники бібліотеки -  створили простір для навчання, відпочинку і спілкування для всіх без упередженості відвідувачів нашої бібліотеки.

Нагадуємо Вам, що повага і толерантне ставлення до оточуючих є основою співіснування людства.


ПРАВИЛА МЕРЕЖЕВОГО ЕТИКЕТУ

1. Памятай про людину.
2. Під час комунікацій в режимі он-лайн дотримуйся тих самих правил поведінки, що і в реальному житті
3. Знай , у якому місті Internet-простору ти знаходишся.
4. Поважай час інших та пропускну здатність.
5. Будь ввічливим при спілкуванні в режимі он-лайн.
6. Ділися спеціальними знаннями.
7. Не виплескуй емоції.
8. Поважай приватне життя інших людей.
9. Не користуйся своїми перевагами в дурних цілях.
10. Пробачай чужі помилки.

Додержуючись цих простих правил, Ви суттєво наблизите досягнення своєї мети і полегшите роботу адміністратора Інтернет-центру.

Нові надходження
Дипломатія

Дипломатія /Генрі Кіссинджер ; пер. з англ. М. Гоцацюка, В. Горбатька. - Київ: Вид. група КМ-БУКС, 2018. - 864 с.

Тетяна Крижанівська. Життя після літа

Життя після літа : роман / Т. І. Крижанівська. - Київ : «Видавництво «Фенікс», 2016. - 128 с.

Джоан Ролінґ. Гаррі Поттер і келих вогню

Гаррі Поттер і келих вогню / Дж. К. Ролінґ. - Київ : «Видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», 2003 – 672 с.

Думати, як Стів Джобс

Думати, як Стів Джобс / Даніел Сміт ; пер. з англ. О. Чупи. – Київ: Вид. група КМ-БУКС, 2018. – 208 с.

Історія європейської цивілізації. Середньовіччя. Варвари. Християни. Мусульмани

Історія європейської цивілізації. Середньовіччя. Варвари. Християни. Мусульмани / за ред. Умберто Еко ; пер. з італ. О. В. Сминтини, С. А. Кулініч, О. А. Юдіна, Д. Ю. Кондакової, І. М. Потапової. - Харків: Фоліо, 2018. - 698 с.: іл.

Думати, як Вінстон Черчилль

Думати, як Вінстон Черчилль / Даніел Сміт ; пер. з англ. Н. Мочалової. – Київ: Вид. група КМ-БУКС, 2018. – 224 с.

© www.shevcbs.kiev.ua 2008Дизайн та розробка www.it-net.com.ua