09.07.2008
Подорож-екскурсія "Бальзаківські місця України"
Метою нашої подорожі був родинний маєток дружини письменника графині Евеліни Ганської в селищі Верхівня неподалік Бердичіва. Тут починався їх містично-віртуальний роман-листування, тут Бальзак дописував "Селян" - останню главу "Людської комедії", працював над драмою "Мачуха", повістю "Утаємничена" тощо.
Зберігся палац, оточений пейзажним парком 17 ст., який будували 50 років: стриманість класицизму в архітектурі та оздобленні, рідкісні рослини, усамітнена купальня на березі річки, каплиця-усипальниця, де туристів лякають пусті полиці для родинних гробів... Всі будівлі з'єднують підземні ходи. Паркові алеї вкрай романтичні, сільська молодь дала їм нові імена: Алея Кохання, Алея Розлуки, Дерево Любові, Бальзаківська криниця, Альтанка Евеліни.
В 1959 році на громадських засадах, старанням двох співпрацівниць музею практично "в пустих стінах" відтворено три кімнати, які займав Бальзак. Автентичні меблі, що колись стояли в палаці, збирали за "спасибі" по сільських подвір'ях, літературні видання мовою оригіналу подаровані французькою амбасадою. Збережено камін та палас, а бойову шаблю предків Ганських і бібліотеку, за відсутності умов зберігання, передали до краєзнавчого музею в Житомирі. Ця перлина світової культури чекає гарного оздоблення і уваги від нових Ханенків та Дєгтєрєвих, але і в нинішньому вигляді справляє глибоке враження.
З місцем нашої наступної зупинки пов'язано історичний анекдот: коли 14 вересня 1850 року з найскромнішого бердичівського костьолу святої Варвари "кругленький чоловічок на коротеньких ніжках із засмаглим від сільського життя обличчям" (Бальзак) вивів поставну, розкішну жінку (Ганську), віднині - нарешті! - його дружину, до нього підійшов місцевий кравець. Уважно роздивився елегантний сюртук і поцікавився, де пан його придбав. "В Парижі" - була відповідь. Уточнивши відстань між містами, кравчина з подивом резюмував: "Подумати тільки, так далеко від Бердичіва, а шиють дуже пристойно..."
Відвідали ми і монастир "босих кармелітів" 16 ст.(на фото), що височить над р. Гнилоп'ять - вражаюче видовище. В ньому зберігається чудотворна ікона Божої Матері Бердичівської.
Доречі, чудові краєвиди, що ними милувалися подорожуючі з вікон автобуса, заслуговують гучних оплесків.
Колектив бібліотеки висловлюе щиру подяку організаторам екскурсії.
|