Головна сторiнка Вiдiслати листа Карта сайту
Новини
Анонс подій
Територія спілкування
ЗАВІТАЙТЕ (наші адреси, телефони)
Корисні поради
Ресурси бібліотек
Фотогалерея
Краєзнавчі замальовки
Вернісаж
Електронний каталог
Книжкові виставки до пам'ятних дат
Дегустація літературних новинок
Афіша
Новини
2020201920182017201620152014201320122011201020092008
Перлини українського модерну. Спадок Опанаса Сластіона

14.01.2020

Перлини українського модерну. Спадок Опанаса Сластіона

Сьогодні, 14 січня, день народження відомого українського живописця, графіка, архітектора, фольклориста й мистецтвознавця
Опанаса Георгійовича СЛАСТІОНА (1855 – 1933),
талановитої та всебічно обдарованої людини.
У дитинстві вчився малярству у свого батька, а від мами він чув безліч казок, народних пісень та повір’їв. Вона ж прищепила синові щирий інтерес до кобзарства. В 1874 - 1882 р.р. навчався в Петербурзькій Академії мистецтв.
Жив у Києві, на Волині та Чернігівщині. Мандруючи Україною, робив замальовки, збирав фольклорні та етнографічні матеріали. Записав багато народних дум, активно досліджував кобзарство.
Головною темою мистецтва Сластіона були історія, життя і побут українського народу. Серед творів: цикли ілюстрацій до поеми Т. Шевченка “Гайдамаки”, до книги Д. Мордовця “Козаки і море”, літографії до альбому “Старовина українська та запорізька” (не збереглися), галерея портретів українських кобзарів.
Але крім живопису, Сластіон є одним із засновників українського архітектурного модерну (будинки земських шкіл, кредитних установ та інш.). Він створив серію проектів земських шкіл. Ці школи мають характерну ознаку - шестикутні вікна і вежі, а цегляний декор на фасаді повторював український народний візерунок. Про нього кажуть, що він архітектор, закоханий в орнамент. Завдяки орнаменту будівлі Сластіона дуже нагадують українські вишиванки - такі ж святкові й вицяцьковані. Цікаво, що європейські модерністи любили застосовувати в архітектурі елементи орнаменту, зазвичай рослинного. А в Опанаса Сластіона він (орнамент) автентичний (наш). Ексклюзивний. Наші в нього й дахи - із заломами, такі, як у добу гетьманщини. Замість міжкімнатних дверей у школах він використовував дерев’яні ширми (кожна складалася із 14 секцій), розсовували ширми - і кілька класів об’єднувалися в один спільний простір. Його модерні будівлі асиметричні, вони - ніби суцільна імпровізація.
Опанас Сластіон був патріотом України. Він примудрявся бути українцем навіть навчаючись у Петербурзькій академії мистецтв: очолював тамтешній Український клуб. Він був українцем і добираючи собі друзів: спілкувався з Дмитром Яворницьким, Михайлом Драгомановим, родиною Косачів. Він був українцем, коли займався дослідницькою і творчою діяльністю: зачарований українським народним прикладним мистецтвом, фольклором, Сластіон видавав художні альбоми - про українську вишивку, різьбу, орнаменти.
(вик. інфо. з інтернету, Г.Безкоровайної)
До дня народження на тематичній поличці бібліотеки ім. Т. Шевченка для дорослих виставлені книги, пов’язані з життям одного з найпатріотичних українців – маляра і графіка романтично-народницького напряму, етнографа, архітектора, засновника Миргородського краєзнавчого музею Опанаса Георгійовича Сластіона.

Тож, чекаємо на вас, наші читачі, в Бібліотеці!

Нові надходження
Світовий порядок. Роздуми про характер націй в історичному контексті

Світовий порядок. Роздуми про характер націй в історичному контексті / пер. з англ. Надія Коваль. - Київ: Наш формат, 2017. - 320 с.

Джоан Ролінґ. Гаррі Поттер і в'язень Азкабану

Гаррі Поттер і в'язень Азкабану / Дж. К. Ролінґ. - Київ : «Видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», 2002 – 383 с.

Думати, як Стів Джобс

Думати, як Стів Джобс / Даніел Сміт ; пер. з англ. О. Чупи. – Київ: Вид. група КМ-БУКС, 2018. – 208 с.

Думати, як Альберт Ейнштейн

Думати, як Альберт Ейнштейн / Даніел Сміт ; пер. з англ. Г. Литвиненко. – Київ: Вид. група КМ-БУКС, 2018. – 208 с.

Кен Робінсон, Лу Ароніка. Школа майбутнього. Революція у вашій школі, що назавжди змінить освіту

Школа майбутнього. Революція у вашій школі, що назавжди змінить освіту/ Кен Робінсон, Лу Ароніка ; пер. з англ. Г. Лелів. – Львів: Літопис, 2018. – 256 с.

Джоан Ролінґ. Гаррі Поттер і Смертельні Реліквії

Гаррі Поттер і Смертельні Реліквії / Дж. К. Ролінґ. - Київ : «Видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», 2007 – 576 с.

© www.shevcbs.kiev.ua 2008Дизайн та розробка www.it-net.com.ua