Головна сторiнка Вiдiслати листа Карта сайту
Новини
Анонс подій
Територія спілкування
ЗАВІТАЙТЕ (наші адреси, телефони)
Корисні поради
Ресурси бібліотек
Фотогалерея
Краєзнавчі замальовки
Вернісаж
Електронний каталог
Книжкові виставки до пам'ятних дат
Дегустація літературних новинок
Афіша
Новини
2020201920182017201620152014201320122011201020092008
“Я не поет і не історик – ні! Я піонер з сокирою важкою”

07.08.2019

“Я не поет і не історик – ні! Я піонер з сокирою важкою”

“…то все прах земний, тілько діло і слово наше праведне останеться навіки”
(з листа Пантелеймона Куліша до Григорія Ґалаґана від 09.02.1857р.)

Сьогодні мова піде про виданого українця – письменника, поета, фольклориста, етнографа, перекладача, критика ПАНТЕЛЕЙМОНА КУЛІША.
Зі шкільних лав ми знаємо його як автора роману "Чорна рада", втім, він прославився ще за життя не лише цим.
Ми ж хочемо розповісти вам про “київську сторінку життя” Куліша.
Тож…
Київ дав Кулішу освіту, друзів, роботу. Тут уперше він побачив свої твори надрукованими. Як зазначив сам письменник у “Чорній раді”, “рідко, може, єсть на Вкраїні добра людина, щоб ізжила вік, да не була ні разу в Києві”.
У Києві й сьогодні можна відшукати місця, пов’язані з перебуванням Куліша.
• 1839 рік. Куліш вступає до Київського університету св. Володимира, який тоді орендував приміщення на вул. Інститутській, а учбовий корпус на Володимирській ще будувався (пост Бібліотеки від 15.07)
• 1940 рік. “Небогатое студенчество большей частью тогда ютилось над Провальем, вблизи университета при спуске к Днепру” (з повісті “Огненный змей”) (між Маріїнським палацом і Аскольдовою могилою)
• 1840-1842 роки. Знайомство з М. Грабовським і К. Свідзинським (Андріївський узвіз, 34)
• 1843 рік. Куліш працює в Києво-Подільському шляхетському училищі (Костянтинівська, 9). В цей час проживає на Хоривій, 6.
• 1844 рік. Знайомство з Костомаровим.
• Юзефович рекомендує ректорові Петербурзького університету Куліша, як викладача російської мови для неросійськомовних студентів. Куліш переїздить до Петербурга.
• 1847 рік. Куліш приїздить до Києва і зупиняється у Красновського на розі Михайлівського провулку та Ірининської (біля Софіївського собору).
• 1847 рік. Проводи Куліша за кордон. Згуртував увесь цвіт України. Були: Костомаров, Шевченко, Гулак, Білозерський. Тоді було прийняте рішення Кирило-Мефодіївським братством, що Куліш і Шевченко не повинні офіційно бути членами братства.
• 1855 рік. Після заслання Куліш проживає в Мотронівці (Чернігівщина). Приїздить в Київ на всю зиму. Тієї зими в Києві живуть Тарновські, Ґалаґани, Грабовські. Куліш, Ганна Барвінок і Білозерський живуть біля Золотих воріт у флігелі будинку Мартинова…
Київські зустрічі відіграли неабияку роль у майбутньому Куліша.
На початку 20 ст. три вулиці, що збігають вниз від університету св. Володимира, Тарасівська, Паньківська, Микільсько-Ботанічна,
названо іменами “трьох найвидатніших людей минулого століття” – Тараса Шевченка, Пантелеймона (в дитинстві Панька) Куліша і Миколи Костомарова. Тоді прізвища були опущені через цензуру.

Ми звикли, що визначними особистостями стають після смерті. З Кулішем було навпаки. За життя – кумир молоді, найяскравіша зірка письменства (І. Франко), лідер нації. Після смерті – забуття. Ми прагнемо зламати цей стереотип ставлення до Куліша і сподіваємось, що нам це вдалося.

Нові надходження

Нарис історії культури України. 2-ге вид., доп. / Мирослав Попович. – Київ: Видавничий дім «АртЕк», 2018. – 730 с.

Століття змін. Яке століття бачило найбільше змін і чому це важливо для нас

Століття змін. Яке століття бачило найбільше змін і чому це важливо для нас / Іен Мортімер / пер. з англ. Я. Машико. - Харків: Вид-во "Ранок" : Фабула, 2018. - 448 с.

Зброя, мікроби і сталь : Витоки нерівностей між народами

Зброя, мікроби і сталь : Витоки нерівностей між народами / Джаред Даймонд ; пер. з англ. Т. Цимбала. - Київ: Вид. група КМ-БУКС, 2018. - 512 с.

Тетяна Крижанівська. Життя після літа

Життя після літа : роман / Т. І. Крижанівська. - Київ : «Видавництво «Фенікс», 2016. - 128 с.

Астрід Ліндґрен. Мадікен

Мадікен / Астрід Ліндґрен. - Київ : «Видавництво «Рідна мова», 2018 – 184 с.

Кен Робінсон, Лу Ароніка. Школа майбутнього. Революція у вашій школі, що назавжди змінить освіту

Школа майбутнього. Революція у вашій школі, що назавжди змінить освіту/ Кен Робінсон, Лу Ароніка ; пер. з англ. Г. Лелів. – Львів: Літопис, 2018. – 256 с.

© www.shevcbs.kiev.ua 2008Дизайн та розробка www.it-net.com.ua