22.07.2019
Прогулянки Києвом: вулиці Шовковична та Пилипа Орлика
Друга частина нашої прогулянки вулицями Шовковичною й П.Орлика по відстані була короткою, а от по часу - довгою.
Скільки цікавого можна згадати, наприклад, біля "Шоколадного" будиночка.
У 30-ті роки ХІХ століття ця земля належала П. Х. Константиновичу, герою війни 1812 року, діду майбутнього президента Академії наук України В. Вернадського. Мама академіка, що виросла тут, дружила з Аліною Крагельскою, майбутньою дружиною М. Костомарова, який викладав історію поруч, у гімназії, що містилась у Кловському палаці. Вона багато розповідала сину про трагічну і водночас романтичну долю своєї подруги.
1874 року садибу купує родина Ікскюль-Гільденбанд. Будинок на розі Левашовськоі (Шовковична) і Єлизаветинськоі (П. Орлика) у барона Ікскюль-Гільденбанд знімає родина Хитрово. З молодшою донькою генерала, Маргаритою, дружила дівчинка, що жила поруч, на Катеринінській (тепер Липській), Наталя Меньшова, у майбутньому Полонська- Василенко, видатний український історик. Вона залишила зворушливі спогади про любов подруги і майбутнього вченого В. Лучицького, що мешкав з батьками поруч на Левашовській. А сам будинок, який з любов'ю кияни нарікли "шоколадкою", побудував для підприємця С. Могильовцева відомий архітектор В. Ніколаєв.
І так можна продовжувати майже по кожній садибі Липок! Закінчувались наші мандри у сквері біля будинку 36, де мешкала Наталья Ужвій з першим своїм чоловіком М. Семенко та сином. Далі переплелись в її долі і горе, і радість: чоловіка репресовано у 1937 році, далі смерть сина, але і слава видатної актриси, і любов до останнього подиху її другого чоловіка Є. Пономаренко, видатного актора і чудової людини, що спромігся зробити її щасливою.
Отакі вони Липки: затишні, романтичні, сповнені історій непересічних людей!
|