Головна сторiнка Вiдiслати листа Карта сайту
Новини
Анонс подій
Територія спілкування
ЗАВІТАЙТЕ (наші адреси, телефони)
Корисні поради
Ресурси бібліотек
Фотогалерея
Краєзнавчі замальовки
Вернісаж
Електронний каталог
Книжкові виставки до пам'ятних дат
Дегустація літературних новинок
Афіша
Новини
2020201920182017201620152014201320122011201020092008
Краєзнавча відеомандрівка «Наші давні кияни: липи, дуби, каштани…» (Унікальні зелені пам’ятки Києва)

18.04.2019

Краєзнавча відеомандрівка «Наші давні кияни: липи, дуби, каштани…» (Унікальні зелені пам’ятки Києва)

До Міжнародного дня пам’яток і визначних місць в ЦРБ ім. Євгена Плужника відбулась Краєзнавча відеомандрівка «Наші давні кияни: липи, дуби, каштани…» (Унікальні зелені пам’ятки Києва).
В середині ХХ століття Київ вважався одним із найзеленіших міст у світі.
«Я бачив багато парків у містах, але вперше бачу місто в парку», – так, за чутками, відреагував Шарль де Голль, вперше опинившись у Києві.
Свій захват від української столиці висловив і Леннокс Льюїс:
«Це дивовижне місто – в ньому дерева ростуть вище будинків!».
Багато гостей Києва звертають увагу на те, які красиві сади, парки, сквери, - унікальні зелені пам’ятки нашого міста.
Але, на жаль, з кожним роком все більше бетону та арматури з’являється у місті, зникають зелені насадження — корінні мешканці Києва, справжні кияни. Час уже нам усім серйозно подбати про охорону і збереження мовчазних «братів більших» — про вікові дуби і липи, каштани і клени. Адже вони — свідки історичного минулого, які відчували і бачили те, що ми, а ні у минулому, а ні в майбутньому не побачимо і не відчуємо. Бо вони старші і нас переживуть. Мають пережити.
Але у граді Кия ще є прекрасні «зелені місця», де можна відпочити від «аромату» і шуму великого міста. Сьогодні, в Міжнародний день пам’яток і визначних місць, відвідувачі ЦРБ імені Євгена Плужника здійснили відеомандрівку найкращими парками Києва та познайомились з найстарішими ботанічними пам’ятками столиці.
Шановні друзі, пропонуємо і вам долучитися до цієї цікавої подорожі!


Унікальна зелена пам’ятка — вікова липа, яка збереглася на території Київського дитинця, що на Старокиївській горі біля залишків фундаменту Десятинної церкви у місті святого князя Володимира. Цьому дереву приблизно 500 років, висота його — 5 м, обхват стовбура — 300 см. Липи вважаються найбільш поважною і цінною в природно-історичному відношенні пам’яткою живої природи міста у номінації «дерева». Вікові липи і каштани зростають і на території Києво-Печерської лаври, вік цих дерев становить 150–200 років, а висота сягає 20 м.

Печерськ зберіг свої зелені пам’ятки. На території садиби Національної спілки письменників України ростуть вікові дерева — береки (дерева родини розових). Садиба та будинок колись належали синові відомого цукрозаводчика Ізраїля Бродського — Леву Бродському. Біля будинку було висаджено кілька десятків дерев береки, які було завезено з Італії. До наших часів збереглися лише 5 із них. Дерева мають гарний вигляд і плодоносять.
Група вікових дерев тополі білої збереглася на вул. Госпітальній, 18. Цих представників живої природи взято під охорону, зважаючи на їх значний вік — 130–150 років (висота — до 36 м). Дерева були висаджені у 1855–1870 рр., коли впорядковувалась територія, прилегла до фортеці Косого Капоніра. Тут же, на Госпітальній, 18, знаходиться клен-явір висотою 24 метри, якому — понад 150 років. Дерево вважається найстарішим поміж кленів-яворів у Києві.

У Шевченківському районі, на території Інституту міжнародних відносин Київського університету імені Тараса Шевченка, зростає «платан академіка Кащенка» — єдине дерево платана східного, що збереглося від створеного М. Ф. Кащенком Акліматизаційного саду (вік платана — близько 120 років, а висота — 25 м). Територія Акліматизаційного саду у 70–80-ті роки минулого століття була забудована.
У пров. Делегатський, 3/5 заховалася ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Дуб-хитрун» (обхват стовбура 5,75 м., висота 25 м.), якому вже понад 600 років!

Цікаві об’єкти ботанічних пам’яток природи можна зустріти і на Подолі. Так, поряд із площею Тараса Шевченка, на території Інституту ендокринології і обміну речовин НАН України, зростає дуб, вік якого становить близько 400 років, а висота — 22 м. А на вул. Вишгородській, 45, на території колишнього маєтку Крістерів, що колись носив назву «Кинь-Грусть», збереглося кілька дубів, лип і каштанів, вік яких становить 150–200 років, а висота — 20–25 м. На вул. Осиповського, 2-А ( колись була садиба Крістерів) зростає найстаріша у Києві ялиця, вік якої становить 150 років, а висота — 28 м. На цій же вулиці зростає найбільший і найстаріший у Києві дуб віком 600–700 років, відомий як віковий дуб Крістера. Це унікальний об’єкт, що має наукову, історико-культурну, естетичну, екологічну та виховну цінність. Пам’ятка пов’язана не тільки з Вільгельмом Крістером, а й з Тарасом Шевченком, який гостював у нього.

У Голосіївському районі на території Головної астрономічної обсерваторії НАН України росте близько 40 дубів, які відзначили 300–400 років та мають стовбури з обхватом близько 470 см. За легендою, під ними відпочивали чумаки, що мандрували чумацьким шляхом, який проходив неподалік. У цьому ж районі на території Китаївського чернечого скиту зростають 5 дерев софори японської, вік яких сягає близько 150 років, а висота — до 20 м. Вони були посаджені ченцями Києво-Печерської лаври у середині ХІХ ст. Скит дав притулок ще одному київському дереву-патріарху — на його території, біля Троїцької церкви, зростає найстаріше в Києві дерево каштана віком понад 350 років (висота — 25 м). Як свідчать церковні літописи, митрополит Петро Могила привіз саджанець із Валахії та посадив у цьому місці.

На території Дніпровського району, в Гідропарку, збереглася старезна велетенська тополя чорна, залишок заплавного лісу, яким була вкрита ця місцевість.
У Святошинському районі, по вулиці Львівській, 72, росте вікове дерево туї, якому 120 років. На цій же вулиці можна помилуватися 200-літньою грушею заввишки 13 м. Дерево добре збереглось і, ймовірно, є найстарішою грушею у Києві.

Тож, давайте разом берегти і цінувати унікальні «зелені артефакти» Києва, щоб і наступні покоління киян і гостей міста мали можливість насолоджуватися їх величчю і красою!

Нові надходження
Джоан Ролінґ. Гаррі Поттер і Напівкровний Принц

Гаррі Поттер і Напівкровний Принц / Дж. К. Ролінґ. - Київ : «Видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», 2005 – 576 с.

Джоан Ролінґ. Гаррі Поттер і келих вогню

Гаррі Поттер і келих вогню / Дж. К. Ролінґ. - Київ : «Видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», 2003 – 672 с.

Лідія Новикова. Виноградна гойдалка

Виноградна гойдалка : поезія для дітей / Л. В. Новикова; упоряд. Новіков А. В. - Київ : «Видавництво «Фенікс», 2016. -80 с, іл.

Джоан Ролінґ. Гаррі Поттер і таємна кімната

Гаррі Поттер і таємна кімната / Дж. К. Ролінґ. - Київ : "Видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», 2004, – 252 с.

Соломія Зеленська. Сповідь священика

Сповідь священика : роман / Зеленська Соломія. - Київ : "Видавництво "Фенікс", 2016. - 208 с.

Історія європейської цивілізації. Середньовіччя. Варвари. Християни. Мусульмани

Історія європейської цивілізації. Середньовіччя. Варвари. Християни. Мусульмани / за ред. Умберто Еко ; пер. з італ. О. В. Сминтини, С. А. Кулініч, О. А. Юдіна, Д. Ю. Кондакової, І. М. Потапової. - Харків: Фоліо, 2018. - 698 с.: іл.

© www.shevcbs.kiev.ua 2008Дизайн та розробка www.it-net.com.ua