Головна сторiнка Вiдiслати листа Карта сайту
Новини
Анонс подій
Територія спілкування
ЗАВІТАЙТЕ (наші адреси, телефони)
Корисні поради
Ресурси бібліотек
Фотогалерея
Краєзнавчі замальовки
Вернісаж
Електронний каталог
Книжкові виставки до пам'ятних дат
Дегустація літературних новинок
Афіша
Новини
201920182017201620152014201320122011201020092008
Свічі не гаснуть - серце крають

02.02.2018

Свічі не гаснуть - серце крають

Щорічно 27 січня світ відзначає Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Саме цього дня у 1945-му було визволено в’язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау. Зважаючи, що цього року дата випала на суботу (в єврейській – день відпочинку, присвячений Всевишньому), меморіальні заходи в бібліотеці ім. Ошера Шварцмана було перенесено на понеділок 29 січня, коли тут зібралося дуже поважне і шановне товариство.

Зважайте самі: вступне слово про пам’ять жертв Голокосту та поминальна молитва – від головного рабина Києва і України общин прогресивного юдаїзму, рабина Олександра Духовного. До речі, в своїй промові він наголосив на тому, що хоч єврейський народ і зазнав найбільших і найболючіших втрат від звірств фашистів, але були й інші народи і люди, хто постраждав тільки за свої переконання, релігію, чи просто стан здоров’я, наприклад, роми, представники сексуальних меншин, психічно хворі тощо. У своїй молитві рабин згадав усіх…

Після молитви представниками громадськості та гостями були запалені символічні свічки. До ритуалу приєднався другий секретар Посольства Держави Ізраїль в Україні пан Максим Злотник. Дипломат зачитав звернення, в якому наголосив про недопустимість повторення такої трагедії, про світ уроків та виховання молоді в дусі толерантності та поваги до культурних та релігійних звичаїв різних народів. Запрошений до виступу був і виконавчий директор Київської міської єврейської громади Анатолій Шенгайт, який поділився спогадами свого батька про ті страшні події.

Голова Асоціації колишніх малолітніх в’язнів гето та концтаборів, доктор Борис Забарко не зміг особисто бути присутнім на заході, але зателефонував і подякував усім, хто зібрався відзначити цей день. Також Борис Михайлович розповів про своє знайомства з одним із врятованих з полум’я Голокосту – Петром Рабцевичем (якого, до речі, врятував під час війни німець, визнаний потім Праведником народів світу). Про історію Петра Рабцевича, якого вже, на жаль, немає серед нас, розповів і документальний фільм «Забудь, хто ти є». Це невеличке відео було підготовлене одинадцятикласницею київського технологічного ліцею «ОРТ» Іриною Журавльовою під керівництвом своєї вчительки історії Ірини Фрідман. Після перегляду і учениця, і син Петра Рабцевича, Ілля Рабцевич, який також допоміг створенню цієї історії, поділилися враженнями від роботи над фільмом.

А потім було пронизливе дійство від театральної студії «Руах» єврейського общинного центру «Халом». Їх літературно-музична композиція на тему Голокосту «І пам’ять серця говорить» справила дуже сильне враження.

Не менші емоції присутніх викликала виставка заслуженого художника України Германа Гольда «Доля покоління», також присвячена Міжнародному дню пам’яті жертв Голокосту. Германа Гольда вважаюсь українським (і, звісно ж, єврейським) сучасним Рембрантом, настільки його манера та колористика схожі з картинами середньовічного голландського митця. Серед картин, що представлені в бібліотеці: «Бабин яр», «Гето», «Таня Маркус», «Розстріл». Виставку построєно переходом від мирного довоєнного буття народу до Голокосту, запустіння старих єврейських містечок. Але потім – знову відродження життя. Ось один із записів у книзі відгуків на цю виставку: «Це геніальні роботи сина багатостраждального, але такого геніального народу! Вічна пам’ять жертвам Катастрофи!». Сім’я Гольдів дійсно вражаюче талановита – брат Германа, Йосип Гольд не тільки інженер та винахідник найвищого рівня, а й чудовий поет (вірш Йосипа «Бабин Яр» прозвучав на відкритті виставки в авторському виконанні), старший син Михаїл – відомий єврейський журналіст, головний редактор газети «Хадашот» Вааду України, а молодший син, Роман, не тільки вправний бізнесмен, а й чудовий фотограф, виставки якого відбуваються як у Києві, так і в Ізраїлі.

Про збереження і увічнення пам’яті про події Голокосту говорили києвознавець Михайло Кальницький і директор Українського центру вивчення історії Голокосту Анатолій Подольський. Так установа Анатолія Юхимовича багато працює з українською молоддю, співпрацює зі школами, проводить семінари, один з яких, нещодавно приймала і бібліотека ім. О. Шварцмана. Цього разу пан Анатолій разом із бібліотекою та Київською міською єврейською громадою виступив співорганізатором меморіального заходу та допоміг підготувати виставку видань Центру.

А свічі, що були запалені на початку вечора, горіли весь цей час, і дивлячись на них, кожен згадував щось своє, і на очах з’являлися сльози. Дійсно, «свічі не гаснуть, серце крають»…

Нові надходження
Візантія : Крізь одинадцять століть її історії

Візантія : Крізь одинадцять століть її історії : нове вид. / Дмитро Степовик. - Київ: Дніпро, 2017. – 280 с.

Марія Карп'юк. Дорога додому

Дорога додому : повість, оповідання / М. Карп'юк. - Київ : "Видавництво "Фенікс", 2016. - 176 с.

Століття змін. Яке століття бачило найбільше змін і чому це важливо для нас

Століття змін. Яке століття бачило найбільше змін і чому це важливо для нас / Іен Мортімер / пер. з англ. Я. Машико. - Харків: Вид-во "Ранок" : Фабула, 2018. - 448 с.

Астрід Ліндґрен. Мадікен

Мадікен / Астрід Ліндґрен. - Київ : «Видавництво «Рідна мова», 2018 – 184 с.

Олег Гончаренко. В чеканні нової трави. Апокрифи дійсності

В чеканні нової трави. (Апокрифи дійсності) : збірка поезії / О. М. Гончаренко. - Київ : «Видавництво «Фенікс», 2016. - 208 с.

Джоан Ролінґ. Гаррі Поттер і Напівкровний Принц

Гаррі Поттер і Напівкровний Принц / Дж. К. Ролінґ. - Київ : «Видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», 2005 – 576 с.

© www.shevcbs.kiev.ua 2008Дизайн та розробка www.it-net.com.ua