Головна сторiнка Вiдiслати листа Карта сайту
Новини
Анонс подій
Територія спілкування
ЗАВІТАЙТЕ (наші адреси, телефони)
Корисні поради
Ресурси бібліотек
Фотогалерея
Краєзнавчі замальовки
Вернісаж
Електронний каталог
Книжкові виставки до пам'ятних дат
Дегустація літературних новинок
Афіша
Новини
201920182017201620152014201320122011201020092008
Великий талант маленької жінки

23.10.2017

Великий талант маленької жінки

Культура «маме-лошн» (з їдиш – «материнська мова») була невід’ємною частиною української культури протягом багатьох віків, та, на жаль, майже зникла після винищення східно-європейського єврейства під час Другої світової війни. Одним з небагатьох острівків, де традиції «маме-лошн» підтримували були Чернівці. Ну а мабуть найяскравішим повоєнним представником цієї культури стала заслужена артистка України, українська акторка і співачка єврейського походження Сіді Таль, вечір присвячений 105-річчю від дня народження якої відбувся у бібліотеці ім. Ошера Шварцмана 25 жовтня.

Сіді Таль (справжнє ім’я - Сореле Брікенталь) з дитинства була дуже творчою особистістю – співала, танцювала. Вже у 24 роки прийнята до трупи єврейського театру на амплуа інженю. У 1928 році переїздить до Бухаресту і вступає до трупи театру «Роксі». До 1941-го працює в Бухаресті, Яссах, Чернівцях, Кишиніві. Після війни повертається до рідного міста і з 1946 року служить в єврейському ансамблі Чернівецької філармонії. Сіді Таль грала переважно комедійні та драматичні ролі (травесті), виступала в опереті, виконувала естрадні та народні пісні. За талант перевтілювання її називали «Чапліном у спідниці». Разом із чоловіком, Пінкусом Фаліком, була духовним наставником Софії Ротару. Акторка допомагала творчому становленню таких відомих українських артистів як Назарій Яремчук, Василь Зинкевич, Давид Степановський, багато інших. Серед тих, кого постать Сіді Таль надихнула на творчому шляху – молода єврейська співачка з України, лауреат та переможець багатьох міжнародних та всеукраїнських конкурсів (у т.ч. – єврейських) Ірина Розенфельд.

Сторінки життя С. Таль «гортала» перед присутніми ведуча, заслужена діячка мистецтв України Алла Мігай. За її словами, вона й сама майже нічого не знала про цю жінку, тож довелося підняти досить багато матеріалу. Читала Алла Вілоріївна і спогади про Сіді Таль Аркадія Райкіна, Дмитра Гнатюка, Тарапуньки і Штепселя. Чудову розповідь про зустріч з Сіді Таль гості вечора почули від керівника Центру творчих ініціатив Київської міської єврейської громади, відповідального секретаря Київського місцевого творчого відділення НСТДУ, актора Владлена Портнікова.

Заслужений діяч мистецтв України, композитор, чернівчанин Леонід Затуловський, якому довелося працювати з Сіді Таль, передав для вечора в бібліотеці диск з власними спогадами про неї, а також спогадами інших відомих людей, наприклад, поета Володимира Затуловського, співака Давида Степановського. На цьому ж диску були унікальні кадри із виступом акторки, її фотографії, і, головне, її чарівний спів.

Ну а як же ж на вечорі, присвяченому видатній співачці та й без співу! Єврейські пісні прозвучали у виконанні юного таланту з Василькова Лілії Крахмальникової, лауреата міжнародних конкурсів і фестивалів Любові Кобко, чудових співачок з тріо «Либідь» народної артистки України Валентини Михайлової та заслуженої артистки України Наталії Решетник. Справжнім подарунком став виступ ще одного чернівчанина, журналіста, поета, автора-виконавця Еміля Крупника. Еміль, до речі, також перемежав пісні з розповідями про Сіді Таль.

Для одних ця зустріч тільки відкрила велику акторку, її таланту, для інших – нагадала, що українська земля народила людину, якою може пишатися єврейський народ. Але і ті, й інші були приголомшені постаттю однієї з останніх великих представниць культури «маме-лошн».

Нові надходження
Кен Робінсон, Лу Ароніка. Школа майбутнього. Революція у вашій школі, що назавжди змінить освіту

Школа майбутнього. Революція у вашій школі, що назавжди змінить освіту/ Кен Робінсон, Лу Ароніка ; пер. з англ. Г. Лелів. – Львів: Літопис, 2018. – 256 с.

Століття змін. Яке століття бачило найбільше змін і чому це важливо для нас

Століття змін. Яке століття бачило найбільше змін і чому це важливо для нас / Іен Мортімер / пер. з англ. Я. Машико. - Харків: Вид-во "Ранок" : Фабула, 2018. - 448 с.

Олег Гончаренко. В чеканні нової трави. Апокрифи дійсності

В чеканні нової трави. (Апокрифи дійсності) : збірка поезії / О. М. Гончаренко. - Київ : «Видавництво «Фенікс», 2016. - 208 с.

Володимир Базилевський. Лук і Ліра

Лук і Ліра : поезії / В. О. Базилевський. - Київ : «Видавництво «Фенікс», 2016. - 256 с.

Василь Деревінський. В'ячеслав Чорновіл: дух, що тіло рве до бою

В'ячеслав Чорновіл: дух, що тіло рве до бою / Василь Деревінський. – Харків: Віват, 2017. – 496 с.

Історія європейської цивілізації. Середньовіччя. Варвари. Християни. Мусульмани

Історія європейської цивілізації. Середньовіччя. Варвари. Християни. Мусульмани / за ред. Умберто Еко ; пер. з італ. О. В. Сминтини, С. А. Кулініч, О. А. Юдіна, Д. Ю. Кондакової, І. М. Потапової. - Харків: Фоліо, 2018. - 698 с.: іл.

© www.shevcbs.kiev.ua 2008Дизайн та розробка www.it-net.com.ua