Головна сторiнка Вiдiслати листа Карта сайту
Новини
Анонс подій
Територія спілкування
ЗАВІТАЙТЕ (наші адреси, телефони)
Корисні поради
Ресурси бібліотек
Фотогалерея
Краєзнавчі замальовки
Вернісаж
Електронний каталог
Книжкові виставки до пам'ятних дат
Дегустація літературних новинок
Афіша
Новини
201920182017201620152014201320122011201020092008
Невідомі сторінки голокосту

28.09.2017

Невідомі сторінки голокосту

Гість – наша колишня співвітчизниця, а нині мешканка США, письменниця, спелеолог Анна Агніч, привезла з собою історію, що справді більше нагадує якийсь пригодницький роман. Ще на початку 1990-х в Україну приїхав спелеолог із США Кріс Ніколе, щоб вивчати унікальні печери Тернопільської і Хмельницької областей. В деяких печерах знаходили свідчення перебування людей, датовані 40-ми роками минулого століття: залишки зброї, посуду, написи – мабуть тут ховались і від німців, і від НКВС воїни УПА… Та коли в одній з печер Кріс натрапив на жіночу туфельку, маленьку, на підборі, щось не склалося, якось цей предмет не дуже відповідав образу учасника визвольної боротьби. Кріс виявився людиною небайдужою та почав свою розвідку. Місцеві мешканці переважно мовчали, не розповідали нічого, і лише через декілька років вдалося розговорити одну людину – він чув, що під час війни там у печері рятувалися від жахів Голокосту декілька єврейських родин, але де вони зараз, чи хтось вижив – невідомо. Коли Інтернет став вже загальнодоступним, пан Ніколе почав розповсюджувати інформацію, просив відгукнутися, якщо хтось про це знає. Одного разу прийшла довгоочікувана відповідь – один з тих, хто вижив, мешкає буквально поруч, в якихось 10 кілометрах від самого Кріса.

З цього почалися цікаві дослідження, в яких майже з самого початку бере участь і Анна Агніч. Виявилось, що спочатку в одній печері, а потім в іншій ховалося близько 50 людей. Їх історією зацікавився навіть «Нешенел Джеографік», хоча спочатку також там не дуже в це вірили – довелося шукати більш надійні свідчення та факти. Дослідження відкривали все більше завісу над цією таємничою історією, знаходилось все більше людей, хто щось чув, чи сам був учасником тих подій. В США був навіть знятий документально-художній фільм по цій історії.

Члени єврейських родин, які ховалися на Тернопільщині після війни емігрували – сьогодні на території Північної та Південної Америк ще мешкають чотирнадцять з них. Хоч були тоді дітьми, але пам’ятають все. Сьогодні вони та їх нащадки – велика родина, що налічує більше 100 осіб. А ось Праведників, українців, поляків, які допомагали цім людям (їжею, одягом, переховували, попереджали…), на жаль, знайти не вдалося. Може колись відшукають хоч нащадків цих достойників.

Ось така цікава історія, яку фактично першими в Україні від початку й до кінця почули гості заходу бібліотеки ім. Ошера Шварцмана. Попереду ще лекція для студентів Національного університету ім. Тараса Шевченка, попереду й книга, яку напише і обов’язково привезе до Києва Анна Агніч, можливо, вже наступного року. Чекатимемо з нетерпінням.

Нові надходження
Кріс Андерсон. Успішні виступи на TED. Рецепти найкращих спікерів

Успішні виступи на TED. Рецепти найкращих спікерів / Кріс Андерсон ; пер. з англ.. О. Асташова. – 2-ге вид. – Київ : Наш формат, 2017. – 256 с.

Зброя, мікроби і сталь : Витоки нерівностей між народами

Зброя, мікроби і сталь : Витоки нерівностей між народами / Джаред Даймонд ; пер. з англ. Т. Цимбала. - Київ: Вид. група КМ-БУКС, 2018. - 512 с.

Горобець О. Постаті з вирію

Постаті з вирію : повісті, нариси / О. О. Горобець. - Київ : "Видавництво "Фенікс", 2016.-176 с.

Площі та вежі. Соціальні зв'язки від масонів до фейсбуку

Площі та вежі. Соціальні зв'язки від масонів до фейсбуку / Ніл Ферґюсон ; пер. з англ. К. Диса. – Київ: Наш формат, 2018. – 552 с. : іл.

Олег Гончаренко. В чеканні нової трави. Апокрифи дійсності

В чеканні нової трави. (Апокрифи дійсності) : збірка поезії / О. М. Гончаренко. - Київ : «Видавництво «Фенікс», 2016. - 208 с.

Дипломатія

Дипломатія /Генрі Кіссинджер ; пер. з англ. М. Гоцацюка, В. Горбатька. - Київ: Вид. група КМ-БУКС, 2018. - 864 с.

© www.shevcbs.kiev.ua 2008Дизайн та розробка www.it-net.com.ua