Головна сторiнка Вiдiслати листа Карта сайту
Новини
Анонс подій
Територія спілкування
ЗАВІТАЙТЕ (наші адреси, телефони)
Корисні поради
Ресурси бібліотек
Фотогалерея
Краєзнавчі замальовки
Вернісаж
Електронний каталог
Книжкові виставки до пам'ятних дат
Дегустація літературних новинок
Афіша
Новини
2020201920182017201620152014201320122011201020092008
Відеокруїз «Меморіальна пам'ять Кобзаря»

13.03.2017

Відеокруїз «Меморіальна пам'ять Кобзаря»

Нині в Україні тривають Шевченківські дні, адже Кобзар народився 9 березня 1814 року, а відійшов у вічність 10 березня 1961 року. В Україні майже 11000 топонімів на честь Тараса Шевченка. Про пам’ятники на честь Т. Шевченка йшлось на заході який відбувся в бібліотеці ім. М.Костомарова.

Історія проектованих і поставлених пам'ятників Шевченкові в Україні і поза нею віддзеркалює коли не самого Шевченка, то його вплив на ціле пошевченківське століття. Чому звичайна у інших народів справа пам’ятників провідним поетам стала, у випадку Шевченка, справою запеклої столітньої боротьби? Боротьби, в яку втягнувся ввесь український народ, уряд і преса великих імперій, нарешті навіть міжнародні організації.

Справа в тому, що протягом післяшевченківського століття сама Україна, її мова й культура були більшість часу під заборонами і що ще й досі провадиться боротьба за визнання України, її культури, її людини. Символом цієї волі до життя, боротьби за свободу людини і нації став Шевченко. І тому пам’ятники цьому поетові стали предметом запеклої боротьби, що має за собою вже цілу історію.

Узагалі, перший у світі пам’ятник-погруддя Шевченку створив 1899 року відомий російський скульптор Володимир Беклемішев у Петербурзі. Цей бюст придбала сім’я відомих українських громадських діячів і меценатів Алчевських і встановила у своєму садку перед будинком у Харкові, замінивши при цьому глухий паркан низенькими гратами (нині цей бюст експонується в музеї Т.Г. Шевченка у Києві).

А от ідея створення великого пам’ятника у Києві почала широко обговорюватися в середовищі демократично налаштованих жителів «Південно-Західного краю» та їх земляків у інших містах Російської імперії на початку ХХ століття. Виникла вона у зв’язку з наближенням 50-річчя з дня смерті (1911 рік) та 100-річчя з дня народження Шевченка (1914 рік). Чи не першими на практичні рейки поставили справу жителі Полтавщини: 1904 року з ініціативи Золотоніського земського зібрання розпочалося збирання коштів на такий пам’ятник. Ініціатива набула розголосу і свої кошти на спорудження монумента почали надсилати українці, що жили в усіх усюдах Російської імперії. У вересні 1905 року за рішенням Міської думи в Києві було організовано Особливий комітет зі спорудження пам’ятника Т.Г. Шевченку. Комітет сформував журі з проведення конкурсу на кращий проект, до складу якого, до речі, увійшов і викладач КПІ, уславлений український художник Микола Пимоненко.

Було проведено аж 4 конкурси на проект пам’ятника Т.Шевченка в Києві, та все ж таки російський уряд не дав встановити в Києві пам’ятник великому сину України.

І лише у 1939 році, з нагоди відзначення стодвадцятип’ятиліття Кобзаря пам’ятник було встановлено у Києві. Авторами стали скульптор Матвій Манізер, архітектором — Євген Левінсон. Тут уже можна говорити про історичну справедливість без усяких лапок: пам’ятник встановлено на тому самому місці, де до революції стояв пам’ятник Миколі І — найлютішому ворогу будь-якої незалежної думки й головному мучителю і гонителю Тараса Шевченка.

Місцем, з якого, безумовно, розпочинають сьогодні урочистості у день народження нашого національного генія Тараса Григоровича Шевченка є бронзовий монумент навпроти «червоного» корпусу Київського національного університету, який також носить ім’я Тараса Шевченка, який було відкрито 6 березня 1939 року. Відкрито з п’ятої спроби, після тривалої боротьби за саму можливість такого увічнення пам’яті Шевченка!

Одним із кращих зразків монументальної Шевченкіани у світі та найкращим пам’ятником Т. Шевченку в Україні вважається пам’ятник, встановлений у Харкові в 1935 році. Автори пам’ятника – скульптор Матвій Манізер і архітектор Йосип Лангбард. Він є одним із символів міста і водночас – яскравим зразком скульптури соцреалізму.

Цікавим також є пам’ятник у Чернігові (1992, автор – Андрій Чепелик – Народний художник України (1992), лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (2000). Шевченко тут – молодий та статний франт, яким він і був, навчаючись у Петербурзькій Академії мистецтв.

Серед закордонних пам’ятників найбільш цікавими і незвичайними є аргентинський (Буенос-Айрес, 1971) та італійський (Рим, 1973).

На сьогоднішній день налічується 1384 пам’ятники Тарасу Шевченку у світі: 1256 в Україні та 128 за кордоном – у 35-ти державах.

В Україні найбільше пам’ятників встановлено на Івано-Франківщині – 201, за нею йдуть Львівська (193), Тернопільська (165) та Черкаська (102) області.

За кордоном найбільше пам’ятників встановлено у Росії – 30 (10 пам'ятників та 20 меморіальних дошок), Казахстані – 16, США – 9 та Канаді – 9, а також у Білорусії (6), Польщі (5), Молдові (4), Бразилії (3), Аргентині (3), Франції (3) та ін.

Під час з відеокруїзу «Меморіальна пам'ять Кобзаря» (до 203-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка) учні 7 класу школи №27 ознайомились з найвизначнішими пам’ятниками Т.Шевченку у світі та ознайомились з історією встановлення пам’ятника Т.Г. Шевченка в Києві.

Джерело

Нові надходження
Кен Робінсон, Лу Ароніка. Ви, Ваша дитина і школа. Як прокласти шлях до найкращої освіти

Ви, Ваша дитина і школа. Як прокласти шлях до найкращої освіти / Кен Робінсон, Лу Ароніка ; пер. з англ. Г. Лелів. – Львів: Літопис, 2018. – 240 с.

Володимир Кобзар. Хроніка буднів

Хроніка буднів: новели, повість / В. Ф. Кобзар. - Київ : «Видавництво «Фенікс», 2016. - 160 с.

Олена Карпенко. Підручник янгола

Підручник янгола : роман / О. О. Карпенко. - Київ : «Видавництво «Фенікс», 2016. - 256 с. : іл.

Петро Селецький. Книга справджень

Книга справджень : вірші та поеми / П. І. Селецький. Київ : «Видавництво «Фенікс», 2016. 208 с.

Зброя, мікроби і сталь : Витоки нерівностей між народами

Зброя, мікроби і сталь : Витоки нерівностей між народами / Джаред Даймонд ; пер. з англ. Т. Цимбала. - Київ: Вид. група КМ-БУКС, 2018. - 512 с.

Петро Кралюк. Півтори тисячи років разом. Спільна історія українців і тюркських народів

Півтори тисячи років разом. Спільна історія українців і тюркських народів / Петро Кралюк. – Харків: Бібколектор, 2018. – 282 с.

© www.shevcbs.kiev.ua 2008Дизайн та розробка www.it-net.com.ua