Головна сторiнка Вiдiслати листа Карта сайту
Новини
Анонс подій
Територія спілкування
ЗАВІТАЙТЕ (наші адреси, телефони)
Корисні поради
Ресурси бібліотек
Фотогалерея
Краєзнавчі замальовки
Вернісаж
Електронний каталог
Книжкові виставки до пам'ятних дат
Дегустація літературних новинок
Афіша
Новини
2020201920182017201620152014201320122011201020092008
Розповідь про втрачене життя

28.09.2016

Розповідь про втрачене життя

…На столі в’язана скатертина, самовар. Вінтажна етажерка: на її полицях грамофон, фотоальбом, книжки, вугільна праска. На тумбочці стоїть швейна машинка подільського «Госшвеймашу». На піаніно – фарфорові статуетки, а над ним у великій рамці фотографії різних людей – вони жили колись поруч із нашими батьками, дідами, прадідами. Поруч на цвяху висить пальто з потертим хутровим коміром. Старенька ширма, скрізь отвори якої видно цегельну стіну будинку. Обстановка типової київської квартири кінця 30-х-початку 40-х років ХХ століття - канун великої війни і великої трагедії.

На чорних планшетах, ніби на сторінках старого фотоальбому фотографії довоєнного мирного Києва. Стовп з репродуктором, який відділяє мирне життя від війни. На планшетах-сторінках з’являються фото перших вибухів, зруйнованого Хрещатика, окупації… Раптом – вікно, на підвіконні кукла, червона квітка жоржини, що почала вже втрачати своє листя (ця кукла та її маленька хазяйка проводжали 29 вересня своїх єврейських подружок у невідомість). Після вікна – знов фото: на них нескінченний потік, що йде до перехрестя вулиць «Мельникова-Доктерівській» за наказом окупаційної влади. І останнє, на якому вулиця Мельникова, стіна, ворота та контора єврейського кладовища у Бабиному Ярі – фото місця, яке стало могилою для десятків тисяч євреїв, полонених червоноармійців, ромів, діячів українського визвольного руху, і ще, і ще, і ще…

Інша стіна – оригінали документів та агітаційних матеріалів часів окупації (всі – з приватної колекції київського публіциста та києвознавця Віктора Киркевича). Щоденник київського учня, перший запис у якому зроблений 22 червня 1941 року. Часопис «Юність» за 1966 рік, з першою публікацією роману Анатолія Кузнєцова «Бабин Яр».

І вздовж усіх стін, червоною стрічкою імена, імена, імена…

В якусь мить світло залишається тільки над відтвореною кімнатою. На екрані Київ 1941-го, щасливі люди. Через якийсь час крізь мелодії мирного життя проступає німецька мова, поступово проявляється постать Гітлера, який закликає до «нового порядку», під бравурний марш крокують Європою задоволені, ситі фашисти. Під цей же марш з’являється стрій літаків з чорними хрестами і… несподівано починається бомбування Києва – під крилами ми бачимо вибухи на заводах, аеродромі. Чорний екран, слова Левітана про початок війни перекриваються мелодією «Синього платочка» у виконанні юної акторки театрального проекту «Studio Ш-А!» Адель Шурубури. Їй допомагають дорослі колеги – Олександра Моржевська та Анатолій Шенгайт вивіреними інтонаціями читають спогади людей, у переважній більшості пересічних киян, про початок війни, про окупацію, дані хронік того часу. І знов червона нитка, тепер вже у виставі – історія київської єврейської родини Бабат, де батьки потрапили на фронт, а маленькі дівчатка з бабусею та дідусем залишились у Києві. Листи дівчаток до мами… Шість листів… 29 вересня - Бабин Яр… Під пісню «Мамеле» - строчки з роману Кузнєцов: «- Дід скажи євреїв тут стріляли, чи далі? – А скільки тут росіян покладено, а українців, а всіх націй?..» І на останок, під колискову із «Списку Шиндлера»: «Восени 1944 року повернулася додому капітан медичної служби Фаїна Бабат. Повернулася, щоб дізнатися, що залишилась зовсім одна…». Свічка на столі, свічка на екрані, крізь яку ми бачимо фото людей, для яких осінь 1941 року стала останньою.

Велика подяка співорганізаторам заходу Центру творчих ініціатив Київської міської єврейської громади, бібліотеці ім. Ошера Шварцмана та Музею історії Десятинної церкви за таке зворушливе дійство. Подяка усім небайдужим, хто надав для виставки автентичні речі тих часів, документи, розповів родинні історії. Особливо варто відзначити безкорисливу волонтерську працю над виставкою та виставою київського історика Олександри Моржевської, її колег по «Studio Ш-А!» Дмитра Шевченка, Марата Страковського.


Давайте просто пам’ятати про цю трагедію, пам’ятати, щоб ніколи не повторилось!

P.S. Серед інших в гості до бібліотеки завітала знімальна група телеканалу ZDF – своїми враженнями від вечора вони поділяться з телеглядачами німецького телебачення.

Нові надходження
Володимир Базилевський. Лук і Ліра

Лук і Ліра : поезії / В. О. Базилевський. - Київ : «Видавництво «Фенікс», 2016. - 256 с.

Астрід Ліндґрен. Мадікен

Мадікен / Астрід Ліндґрен. - Київ : «Видавництво «Рідна мова», 2018 – 184 с.

Галина Скляренко. Українські художники: з відлиги до незалежності. Книга перша

Українські художники: з відлиги до незалежності. У 2-х книгах. Книга перша. / Галина Скляренко. – Київ: ArtHuss, 2018. – 288 с.

Століття змін. Яке століття бачило найбільше змін і чому це важливо для нас

Століття змін. Яке століття бачило найбільше змін і чому це важливо для нас / Іен Мортімер / пер. з англ. Я. Машико. - Харків: Вид-во "Ранок" : Фабула, 2018. - 448 с.

Микола Ткач. Час любові і болю

Час любові і болю : поезія / М. М. Ткач. - Київ : «Видавництво «Фенікс», 2016. - 208 с.

Ігор Сікорський. Від Києва до Коннектикута, від Неба до Небес

Ігор Сікорський. Від Києва до Коннектикута, від Неба до Небес / за ред. І. В. Шпака. – Київ: ВД "Адеф-Україна", 2014. – 256 с.

© www.shevcbs.kiev.ua 2008Дизайн та розробка www.it-net.com.ua