Головна сторiнка Вiдiслати листа Карта сайту
Новини
Анонс подій
Територія спілкування
ЗАВІТАЙТЕ (наші адреси, телефони)
Корисні поради
Ресурси бібліотек
Фотогалерея
Краєзнавчі замальовки
Вернісаж
Електронний каталог
Книжкові виставки до пам'ятних дат
Дегустація літературних новинок
Афіша
Новини
2020201920182017201620152014201320122011201020092008
Культурологічний екскурс "На Великдень сонце грає!"в бібліотеці №9

25.04.2016

Культурологічний екскурс "На Великдень сонце грає!"в бібліотеці №9

- Що таке Великдень і чому це свято Воскресіння ще називають Пасхою? -
За християнською традицією Ісус Христос був розіп'ятий напередодні великого єврейського свята Пейсах і воскрес на третій день.
- А чому Пасха-Пейсах - це свято "Виходу"? - Іудеї щороку в цей день святкують "Вихід з рабства" тобто, в цей день пророк Мойсей почав виводити свій народ з єгипетського полону.
- Як Христа називали учні і які релігії ще шанують Ісуса? - Учні називали Христа "равві" тобто "Вчитель", а ще шанують Христа як пророка Ісу мусульмани. Також він шанований індуїстами як "гуру" - видатний вчитель людства.
- А чи є справжніми пасками пасхальні куличі зі здобного тіста з родзинками та цукатами? - Ні, справжні історичні паски - це сир з родзинками, який ми звикли їсти як сиркову масу.
- Хто вперше привітався "Христос Воскрес!" - "Воістину Воскрес!" і звідки пішла традиція фарбувати яйця? - Одна з учениць Христа, Марія Магдалина прийшла до римського імператора Тиберія, щоб розповісти про диво і йому. Так як на зустріч з імператором не можна було приходити з порожніми руками, Марія Магдалина принесла символічне приношення: куряче яйце. Тиберій вислухав жінку, але не повірив її словам, сказавши, що воскресіння Ісуса Христа так само неможливо, як перетворення яйця з білого в червоне. І в ту ж мить яйце, принесене Марією Магдалиною, стало червоним і він вигукнув: "Воістину Воскрес!".
- А чим відрізняються крашенки від писанок? - Крашенка - фарбоване варене яйце, якими грають в "битки" і потім їдять. А писанка - це давній праслов'янський оберіг, який органічно увійшов до великодньої традиції. Писанка символізує всесвіт і добробут. Тому кожна господиня розписувала свої писанки тими символами, які хотіла бачити в своїй родині весь наступний рік: гарний врожай, багато свійської худоби, розвиток роду, мир, здоров'я рідних та милість Божу.
- Чому четверг напередодні Великодня називають "Чистим"? - Бо треба не лише дім прибрати і самим бути чистими, а ще й очистити душу. Цього дня християни ходять до сповіді, визнати свої гріхи і отримати прощення.
- Чому кажуть, що "На Великдень сонце грає?" - Ранком на Великдень, перед тим, як має сходити сонце, люди відчиняють усі віконниці і відслоняють фіранки на вікнах, а, краще сказавши, усувають все, що могло б не пропустити до хати чародійного проміння великоднього сонця, що за народнім віруванням приносить у дім щастя і здоров’я.

Але найбільше вразила дітей, особливо дівчат, традиція "христосуватись" - цілуватися. Адже, традиційно, після Всенічної служби хлопці підловлювали дівчат біля церкви і вітали їх з Воскресінням Христовим, даруючи крашенку і дівчата змушені були вітатись у відповідь та цілувати хлопців.
- А якщо чоловік геть зовсім незнайомий?! - жахнулася одна дівчинка.
Та за часів поширення цієї традиції у сільських громадах всі один-одного знали.
Хопцям більше сподобалась традиція "Обливного Понеділка" і вони аж засмутились, що цей день вихідний, то ж оббризкати однокласниць їм не вдасться.

Нові надходження
Думати, як Вінстон Черчилль

Думати, як Вінстон Черчилль / Даніел Сміт ; пер. з англ. Н. Мочалової. – Київ: Вид. група КМ-БУКС, 2018. – 224 с.

Микола Ткач. Час любові і болю

Час любові і болю : поезія / М. М. Ткач. - Київ : «Видавництво «Фенікс», 2016. - 208 с.

Астрід Ліндґрен. Мадікен

Мадікен / Астрід Ліндґрен. - Київ : «Видавництво «Рідна мова», 2018 – 184 с.

Світовий порядок. Роздуми про характер націй в історичному контексті

Світовий порядок. Роздуми про характер націй в історичному контексті / пер. з англ. Надія Коваль. - Київ: Наш формат, 2017. - 320 с.

Століття змін. Яке століття бачило найбільше змін і чому це важливо для нас

Століття змін. Яке століття бачило найбільше змін і чому це важливо для нас / Іен Мортімер / пер. з англ. Я. Машико. - Харків: Вид-во "Ранок" : Фабула, 2018. - 448 с.

Олена Карпенко. Підручник янгола

Підручник янгола : роман / О. О. Карпенко. - Київ : «Видавництво «Фенікс», 2016. - 256 с. : іл.

© www.shevcbs.kiev.ua 2008Дизайн та розробка www.it-net.com.ua