Головна сторiнка Вiдiслати листа Карта сайту
Новини
Анонс подій
Територія спілкування
ЗАВІТАЙТЕ (наші адреси, телефони)
Корисні поради
Ресурси бібліотек
Фотогалерея
Краєзнавчі замальовки
Вернісаж
Електронний каталог
Книжкові виставки до пам'ятних дат
Дегустація літературних новинок
Афіша
Новини
2020201920182017201620152014201320122011201020092008
РОКСОЛАНА - МІФ ЧИ ГОРДІСТЬ УКРАЇНИ

22.08.2014

РОКСОЛАНА - МІФ ЧИ ГОРДІСТЬ УКРАЇНИ

Художній доробок Павла Загребельного гідний подиву, як за обсягом так і за багатогранністю. Одне з важливих місць у його творчості посідає жінка, адже письменник підносить її до висот людського духу, розкриваючи символ українського жіноцтва - Роксолану.
Отож, мова піде про «Історичний роман Павла Загребельного «Роксолана», який став темою сьогоднішнього обговорення.
Перший твір про Роксолану з’явився у Франції у 1556 році за 2 роки до смерті султанші. Про неї також писали італійські дипломати, що були при турецькому дворі та Вольтер. В Україні вперше написав про неї в «Історії Туреччини» в 1924 р. А. Кримський. Цей твір і став джерелом натхнення для Павла Загребельного у написанні свого роману.
До речі, телефільм «Роксоляна» знятий не за романом П. Загребельного, а за повістю О. Назарука.
Дискусія, що відбулась в бібліотеці ім.. М.Костомарова була надзвичайно бурхливою, майже всі відзначили силу та мудрість цієї звичайної української дівчини з села, яка мала певний вплив на османську політику, посприяла сходженню на турецький престол свого сина, відіграючи при ньому велику роль, як султанша-мати. Але це її особиста гордість. Що ж стосується національної гордості, то свідчень про те, що вона запобігала жорстоким набігам татар чи доклала зусиль для звільнення своїх співвітчизників немає. І навпаки, наш герой князь Дмитро Байда-Вишневецький загинув у полоні в Царгороді саме під час панування Сулеймана. А на питання журналістів, чи вважає Павло Архипович Роксолану національною гордістю, він відповів: «Її життєвий шлях і досягнення — це її особиста гордість. Я ж особисто не став би називати її національною гордістю».
Якщо та користь для України, завдяки якій Роксолану вважають гордістю країни, - це штучно створений міф, то чому він прижився, чому в це вірять люди? Можливо, тому, що зараз багато людей, які так само знаходяться у полоні: фінансовому, психологічному, фізичному, і серце кожної такої людини гріє можливість ототожнювати себе з подібними героями, повторювати їхній життєвий шлях. А стати всім, не маючи нічого, - мрія багатьох. «Роксоланою» бачить себе жінка, яка працює в наймах в Італії чи Португалії, «Роксоланою» бачать її рідні вдома, «Роксоланою» її сприймають сусіди.
Історія ніколи не ставить крапку. Фахівці та пересічні люди, залежно від свого світосприйняття, самі ставлять знак оклику чи знак запитання. Кожен сам з’ясовує для себе, хто гідний називатися гордістю країни і які мають бути для цього критерії, тому і ми ставимо три крапку для роздумів…

Нові надходження
Олександра Малаш. Любові багато не буває

Любові багато не буває : роман / О. В. Малаш. - Київ : «Видавництво «Фенікс», 2016. - 272 с.

Джоан Ролінґ. Гаррі Поттер і Орден Фенікса

Гаррі Поттер і Орден Фенікса / Дж. К. Ролінґ. - Київ : «Видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», 2004 – 815 с.

Ігор Сікорський. Від Києва до Коннектикута, від Неба до Небес

Ігор Сікорський. Від Києва до Коннектикута, від Неба до Небес / за ред. І. В. Шпака. – Київ: ВД "Адеф-Україна", 2014. – 256 с.

Площі та вежі. Соціальні зв'язки від масонів до фейсбуку

Площі та вежі. Соціальні зв'язки від масонів до фейсбуку / Ніл Ферґюсон ; пер. з англ. К. Диса. – Київ: Наш формат, 2018. – 552 с. : іл.

Думати, як Стів Джобс

Думати, як Стів Джобс / Даніел Сміт ; пер. з англ. О. Чупи. – Київ: Вид. група КМ-БУКС, 2018. – 208 с.

Джоан Ролінґ. Гаррі Поттер і келих вогню

Гаррі Поттер і келих вогню / Дж. К. Ролінґ. - Київ : «Видавництво «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», 2003 – 672 с.

© www.shevcbs.kiev.ua 2008Дизайн та розробка www.it-net.com.ua